24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:09

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24696)

„Њујорк тајмс“, „Лос Анџелес тајмс“, „Венити фер“ за „Медена земја“

Американските медиуми, меѓу кои и влијателните „Њујорк тајмс“ и „Лос Анџелес тајмс“, објавија одлични рецензии за документарниот филм „Медена земја“, македонскиот победник на „Санденс“,...

Македонскиот идеализам – меѓу Балканот и Кина

(Во спомен на Љупчо Сивески, 1961-1981 г.) При мојот неодамнешен престој во Шангај, за време на Фестивалот на краток игран филм на Југоисточна Европа, заедно...

Преправајте се дека сте заинтересирани за уметност!

Уметницата Кејтлин Кас направи хумористичен стрип со наслов „Социјални стратегии за уметнички отворања“. Текстуалната содржина на стрипот нуди иронични совети за тоа како да...

Наградата „Фипресци“ за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

На штотуку завршениот филмски фестивал „Мотовун“ во Хрватска, македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби наградата на...

Мицотакис го забранува пушењето во јавни простори

Грција Новата грчка конзервативна влада вети дека ќе го забрани пушењето во затворени јавни простори, со што ќе се спроведе законот, кој стапи во сила...

Во БиХ ретко се плаќа алиментација

Босна и Херцеговина Околу 70 отсто од родителите во Република Српска не плаќаат редовно алиментација, дваесет отсто плаќаат повремено, а само 6,9 отсто го плаќаат...

Хрватскиот туризам со повисоки цени за ист квалитет

Хрватска Најголем пад на гости во Хрватска, од 80 отсто, има во изнајмувањето куќи и соби за одмор во приватниот сектор Хрватска годинава бележи пад на...

Компаниите тешко добиваат кредити од банките

Кредитирањето на домаќинствата се зголемува побрзо во однос на корпоративното. Малите и средните претпријатија немаат лесен пристап до свежи пари, иако тие учествуваат во...

Расте бројот на македонски бракови во странство

Ако се направи анализа на бројот на склучени бракови на македонски државјани надвор од Македонија изминативе неколку години, се покажува дека само во последните...