4.2 C
Skopje
5.12.2020 - 23:38

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24695)

Етнички проблеми на правдата

Судството и правдата ќе бидат уништени доколку политичарите инсистираат во судството, наместо стручноста, да преовладува националниот клуч, односно таканареченото Бадентерово мнозинство Зошто во Македонија секое...

Три штрка на квадратен километар во Чешиново-Облешево

Гнездото број 14 се наоѓа на покривот на куќата на Мијалче Кузманов во Чешиново. Гнездото број 15 на електричниот столб кај куќата на Мирче...

Дресел освојува медали и урива рекорди

Американецот Кејлеб Дресел (22) освои три златни медали во една вечер во рок од само два часа, на 50 метри слободно, на 100 метри...

Италија по четврти пат светски првак во ватерполо

Ватерполистите на Италија се новите светски прваци, четврти пат во историјата, по 1978, 1994 и 2011 година. Во финалето на Светското првенство (СП) во...

САД ќе освојат најмногу медали на ЛОИ 2020!?

Тоа се предвидувањата на „Грејснот спорт“, компанијата што се занимава со спортска аналитика и која пред три години, за ЛОИ 2016 во Рио, точно...

Возачите го поддржуваат враќањето на полнење гориво во Фoрмула 1

Претседателот на ФИА, Жан Тод, неодамна потврди дека полнењето гориво се враќа на агендата за 2021 година, иако постои поделба на мислењата дали тоа...

ФОТОВЕСТ

Руската полиција уапси над 1.000 демонстранти на опозициските протести во Москва. Меѓу уапсените има и новинари, како што е дописникот на „Дојче веле“. Протестите...

Шпанската фудбалска федерација забрани мечеви во петоците и во понеделниците

Од Ла лига велат дека оваа одлука е закана за нивниот договор за ТВ-права од две милијарди евра, по што е закажано судско сослушување...

Ла лига летово првпат потроши над една милијарда евра

Фудбалските клубови од Шпанија летово првпат ја надминаа сумата од една милијарда евра за трансфери на играчи, најавувајќи дека имаат за цел да ја...

Брадфорд ќе има дресови со уникатни броеви

Некои фудбалски клубови го поминуваат летото не само со обновата на тимот туку и на целата организација, а англискиот Брадфорд Сити е еден таков...