Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24695)

Мотиватори или манипулатори?

Мотивациски говори се шират и низ нашата држава Речиси нема човек што не го слушнал славниот говор на Мартин Лутер Кинг и неговата реченица „јас...

Заедничко царинење меѓу Македонија и Србија, со едно застанување на Табановце

Со почетокот на август почнува и практичната примена на заедничкото царинење меѓу Македонија и Србија. Според надлежните, договорот е потпишан меѓу двете држави и тој...

Саити: Политичките пазарења на грбот на судството се штетни

Генерално, на општата доверба на граѓаните во правосудниот систем ќе влијае негативно, иако одредени политички структури и одредени структури од меѓународната заедница го поздравија...

Иран остро реагира против предлогот за европска поморска мисија

Официјален Лондон соопшти дека европската поморска мисија треба да го заштити бродскиот транспорт во Персискиот Залив откако Иран на 19 јули заплени британски танкер...

Најскапите трансфери во „лига петка“ со просечна возраст од 21 година

Досега во петте лиги заедничкиот именител е младоста, а вкупната трансфер-сума платена за нив е 383 милиони евра. Најмладиот од петте е и најскап...

Несторовски од Палермо се пресели во Удинезе

Во следните три сезони тој ќе го носи дресот на италијанскиот прволигаш во Серија А Македонскиот фудбалски интернационалец Илија Несторовски во следните три сезони, со...

Клиентелистичкото гласање не дозволува појава на трета опција или трета партија

Многу е важно да се направи разлика меѓу трета партија и трета опција во земјава. Она што ѝ треба на Македонија не е да...

Еган Бернал прв Колумбиец победник на Тур де Франс

Тој е и најмладиот победник на најпрестижната велосипедска трка на светот по 110 години Еган Бернал е првиот Колумбиец, наедно и најмладиот, на 22 години...

Графитите вандалски чин или креативен начин на изразување?

Графитите се добредојдени на дозволените локации сѐ додека не се прави штета на јавните простори. Доколку се изложуваат надвор од нив, тогаш станува збор...