Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24690)

Заедно да растеме со овошки зрели

Избор од творештвото на Филип Димкоски Драги деца, еве една задача за вас, иницирани од песните за овошјата, оние што најмногу ви се допаѓаат научете...

Де Хеа ќе биде најплатениот голман на светот

Тој треба да потпише нов шестгодишен договор со Манчестер јунајтед вреден околу 117 милиони фунти (130 милиони евра), а неделно ќе заработува околу 375.000...

За Петрета од Петрино и за пердувот од паун

ЗА СЕКОЈА БУКВА ПРИКАЗНА: П Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот...

Учениците од Аеродром заслужено на распуст

Голем број ученици од основните училишта од општината Аеродром на крајот на учебната година освоија награди од областа на математиката и заслужено замина на...

ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ доби лифт за лицата со физички пречки

Основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“, во општината Аеродром во Скопје, наскоро ќе добие лифт со што ќе им се овозможи и ќе им се олесни...

На децата до 5 години не купувајте им технолошки играчки!

Катче за родителите Пред неколку години хит беа технолошките или паметни играчки, едукативни и забавни, со екрани и моторни и напредни функции. И денес таквите...

Мојот замок

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....

Чувањето на здравјето е нашата прва животна и етичка задача!

Етика за млади проф. д-р Кирил Темков Најважното во животот, едно од најпосакуваните нешта е здравјето. Без оглед што некој сака и кон што се...

Притисок

На спортските терени често сме сведоци на неверојатни приказни „раскажани“ од врвните спортисти кај кои, веројатно, е најголемиот притисок. Но веројатно кај нив е...

Американизацијата на Европа е полоша од нејзината балканизација (2)

Славна Европска Унија без единствен концепт за тоа што е Европа во цивилизациска смисла. Славни европски повереници за Балканот. Славен Кристијан Даниелсон, кој нас,...