Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24690)

Шпионска мрежа на ЦИА во Иран

РАСТАТ ТЕНЗИИТЕ ВО ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ Доколку бидат потврдени информациите за иранската операција, тогаш станува збор за нов сериозен инцидент помеѓу Иран и САД, што неизбежно...

Самонегирањето води кон исчезнување на нацијата и на државата

ПРОИЗВОЛНИ ТОЛКУВАЊА И ПОИГРУВАЊА СО ИСТОРИЈАТА Трендот на политичко поигрување со историјата особено се засили во последно време, со редица изјави на домашни и на...

Скопје со 52, Хелсинки со 1.200 километри велопатеки

Сите експерти за здравје наведуваат дека има многу предности од користењето на велосипедот како превозно средство. Но возењето велосипед во градот понекогаш претставува тешкотија,...

Старите автомобили посакувани и денес

Педесеттите години на минатиот век беа златната доба во однос на дизајнот на автомобилите. Тие потсетуваат на автомобили со долги линии, а футуристичките опашки...

Јавно обвинителство по мера на правото, а не на политиката

Што мислат правниците за новиот предлог-текст на законот за јавно обвинителство, кој денес влегува во собраниска процедура, постои ли можност за нов политичко-партиски пазар,...

На патот кон ЕП стојат некогашни европски прваци и еден стар...

Македонија ќе игра во групата Б со Италија, Русија и со Естонија во квалификациите за ЕП 2021, каде што ќе се пласираат двете најдобри...

На Тур де Франс се користи дозволен допинг?

Велосипедистите користат кетони, кои се дозволени супстанции, но еден од тимовите што не ги користи вели дека нема ефект од нивната употреба Употребата на кетонскиот...

По две години Премиер-лигата е подготвена за ВАР

Во следната сезона 20-те стадиони на кои ќе се играат мечевите во Премиер-лигата ќе бидат опремени со технологија преку која одлуките ќе можат да...

Селтик пак е можен ривал на Шкендија

Ако Шкендија го победи Дуделанж, во 3. коло од квалификациите за ЛЕ ќе игра со поразениот од мечот на Селтик со Номе Калју, тим,...