Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24690)

„Кино на трева“ пред МКЦ

Првпат на програмата „МКЦ за Скопје“ на Младинскиот културен центар, од вечерва до 27 јули, во неговиот парк, под наслов „Кино на трева“, ќе...

Почна со работа ликовната колонија „Скопје“

Четиринаесеттата меѓународна ликовна колонија „Скопје“, во организација на Музејот на градот Скопје, градот Скопје и хотелот „Арка“, започна викендов и ќе трае до 30...

Во регионот имаше некое затишје, ужасно, неправедно

Александар Прокопиев за „Модерна времена“ Имаше некое затишје, ужасно, неправедно, идиотско, кога човек се чувствуваше како некоја будала изолирана, а ти останале толку пријателства... Во...

Фасцинантниот свет на Олафур Елијасон

Данско-исландскиот уметник Олафур Елијасон, во моментов едно од најистакнатите европски уметнички имиња, се претставува со импресивната изложба „Во вистинскиот живот“ во лондонската гелерија „Тејт...

Мицотакис најави нов почеток за Грција

Грција Парламентот на Грција синоќа требаше да гласа за доверба на новата влада, откако ќе заврши расправата од пратениците за новата владина програма претставена од...

Опозицијата поделена за бојкотот на изборите

Србија Освен разликата во политиката и идеологијата во српската опозиција, дополнителен раздор меѓу нив предизвикува и дејствувањето на актуелната власт на Српската напредна партија За опозициските...

Стопанствениците бараат посилна економска дипломатија

Владеење на правото и борба против корупцијата, зајакнување на економската дипломатија, демонстрирање проактивно лидерство како и минимизирање на поларизацијата во општеството предизвикана од континуираните...

Има ли издржан концепт за третманот на зависниците?

Министерот за здравство Венко Филипче и експерти од оваа област веќе се изјаснија дека децентрализација на центрите ќе значи поголема контрола, но и подобар...

Секој петти средношколец е жртва на врсничко насилство на интернет

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ Средношколците во голема мера го препознаваат насилството на Интернет, но ретко застануваат во одбрана на жртвата, додека возрасните и надлежните потфрлаат во доменот...

И по 30 години имотот на СФРЈ сѐ уште е неподелен

За да се сфати тежината на случувањата со поделбата на имотот на поранешна СФРЈ, експертите го посочуваат фактот дека имотот на некогашна Австро-Унгарија до...