11.6 C
Skopje
21.10.2020 - 21:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24688)

Само со реформи во образованието ќе се зачува работната сила

Додека ММФ го истакнува технолошкиот развој како едно од решенијата за проблемот со намалувањето на работоспособното население, домашните експерти велат дека во овдешните услови...

Мрежата на Мамли

РОМАН ШТО ГИ ПРЕДВИДЕ НАСТАНИТЕ И РЕКЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА Блаже Миневски Во визба на периферијата беа собрани група накази и призраци кои договараа да ја предадат...

Валканите пари се штитат со лажни вести и со вистински бомби

Секогаш кога се во оптек валканите пари, општеството е преплавено со лажни информации и дезинформации, сметаат аналитичарите, кои стравуваат дека со ваквиот драматичен развој...

СЈО се интегрира во ОЈО

Премиерот Заев вчера објави дека според новата верзија на законот за јавно обвинителство што ќе ја достави до Собранието, СЈО ќе се интегрира во...

Проветрување во судството, дали и кога

Најавите за спроведување ветинг во судството ја отворија и дилемата за професионалноста и капацитетите во оваа сфера. Мислењата на политичарите и на експертите се...

Како се разладуваат животните во Зоолошката градина?

Лемурите, макаките, павијаните и патасите во скопската зоолошка добиваат смрзнати овошни сладоледи со аронија, киви, банана, јаболко, круша и суво грозје како десерт за...

Најстариот манастир во Скопје оживува со монаси

Засега е обновен само еден конак и во него се сместени еден монах и четворица искушеници. Целта е негова целосна обнова и воспоставување машки...

Повеќе од 100 години македонизмот е цел за отстрел

Отсекогаш искажувањата на македонштината биле дочекувани на нож од страна на Бугарите. Веројатно затоа и се настојува историјата да се преиначи, фактите да се...

Фенг шуи совети – што треба да фрлите од домот

Просторот во кој го поминуваме денот во голема мера влијае на нашето расположение, па затоа е многу важно да го уредиме на начин што...