5.3 C
Skopje
27.11.2020 - 0:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24688)

Трет планинарски марш „Сашо Костадиноски“ на планината Гољак

Во спомен на прерано починатиот пријател, другар и планинар, ПЕД „Ендорфин“ од Кичево, в недела го организира третиот меморијален планинарски марш „Сашо Костадиноски“. Маршот...

Најсреќен сум кога создавам музика

Љупчо Трајковски-Фис, 35 години активен на музичката сцена Јас сум вљубеник во македонскиот фолклор и сѐ што сум напишал досега, во кој било жанр, има...

Сиот тој блуз… е рокенрол

Блузот како музика и култура е сето она што напатениот црн човек го мисли и чувствува. И повеќе од тоа, блузот е тоа што...

И Дарко Рундек го преведувал „Јазикот на птиците“

Познатиот музичар ѝ бил соработник на Санда Хржиќ при првиот превод на хрватски јазик на древната суфиска поема на Фаридудин Атар Во преведувањето на древниот...

Бесплатна проекција на „Д веј од клаве“ во рамките на „Македокс“

  Во рамките на фестивалот „Македокс“, вечерва во „Кино култура“, со почеток во 20 часот, ќе се одржи бесплатна проекција на документарниот филм „Д веј...

„Актерот на Европа“ – хит во португалските медиуми

Меѓународниот театарски фестивал „Актерот на Европа“, што годинава се одржа по 17-ти пат во Ресен, предизвика големо внимание во културната и општествена јавност во...

Бугарските политичари без дополнителни приходи

Бугарската Комисија за борба против корупција и за одземање на незаконско стекнатиот имот ги објави имотните листи на повисоките државни службеници во државата. Во...

Рејтингот на партијата на Ѓукановиќ во голем пад

Последните истражувања на јавното мислење во Црна Гора покажуваат пад на рејтингот на владејачката Демократска партија на социјалистите, предводена од Мило Ѓукановиќ, кој е...

Едната плата за живот, втората за кредити

Во Србија расте бројот на граѓаните кои се принудени да извршуваат две работи за да можат да ги покријат своите месечни потреби Околу 200 илјади...

Се очекува раст на капиталните инвестиции

Зголемена реализација на капиталните инвестиции во третиот и четвртиот квартал годинава најави министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски, при увидот на реконструкцијата на...