Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24686)

Триесет илјади посетители годинава на „Д фестивал“

Деветтото издание на „Д фестивал“, единствениот летен музички фестивал во земјава што се одржува во Дојран од 12 до 16 јули, според организаторите, е...

Сѐ е подготвено за 17-от фестивал на пивото во Прилеп

Годинашен организатор на „Пиво-фест“, кој се одржува под мотото „За добра мисла“, е агенцијата „Баги комуникации“, од каде што најавуваат убава музичка манифестација за...

Националната галерија му се заблагодари на холандскиот амбасадор за поддршката

Дел од вработените во Националната галерија на Македонија вчера се сретнаа со досегашниот амбасадор на Кралството Холандија во земјава, Вилем Ваутер Пломп, кој важи...

Последниве години на Балканот има извонредни филмови создадени од жени

Дина Јорданова, теоретичарка на филм Годинава на претстојниот „Бич филм фестивал“ во Охрид ќе се одржи панел-дискусија во соработка со „Криејтив Јуроп медиа деск“ од...

Второто издание на „Бич филм фестивал“ со повеќе содржини

Од вчера до 21 јули на неколку атрактивни локации, на бродот „Галеб“ и на плажата „Оревче“ на Охридско Езеро ќе се одржи второто издание...

Компаниите повеќе да ја користат медијацијата за решавање на споровите

Во состав на Сојузот на стопански комори (ССК) почнува да работи првиот Центар за медијација, чија цел е преку предавања и обуки да ги...

Туристите од Турција го напуштаат регионот

Во последниот извештај на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај во однос на истиот месец во 2018 година е намален за...

Ненормална работа

Не ги можам веќе либераливе. Ама стварно. Не заслужуваат никаква сериозна анализа. Камоли дебата. Затоа ќе си терам по свое. Оти ме изморија сериозно....

Популизмот како доминантна политичка доктрина

Британски „Економист“ пишува за феноменот на подемот на популизмот во светот во време кога луѓето се генерално среќни, при што ја наметнува и дилемата...

Зошто популизмот бележи подем?

Културата или економијата? Ова прашање опфаќа голем дел од дебатата за современиот популизам. Дали претседателскиот мандат на Доналд Трамп, брегзит и подемот на десничарските...