16 C
Skopje
22.10.2020 - 16:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24683)

Секоја минута се грижам за безбедноста на двата бели носорози

Првпат се прави обид да се оплоди со инвитро загрозениот северен бел носорог. Со оглед на тоа што досега се оплодени првите ембриони, сите...

Фудбалот влегува во нова ера

На СП за жени е забележана рекордна бројка на ТВ-гледачи, зголемени се наградите, има сѐ повеќе спонзори, Бразилката Марта постигна најмногу голови на мундијалите,...

Велосипедистите се сиромаси во споредба со фудбалерите и со тенисерите

Вкупниот награден фонд на Тур годинава изнесува 2,29 милиони евра, од кои победникот добива 500.000 евра, кои по традиција тој ги дели со колегите...

Акција на ИХФ за поголема популаризација на ракометот

Светската ракометна федерација (ИХФ) продолжи со популаризација на ракометот во земјите каде што е помалку развиен, а особено на американскиот континент. На конгресот одржан...

Науката и статистиката помагаат во сѐ повеќе спортови

Сите врвни тенисери користат анализирани податоци, но не сакаат многу да зборуваат за тоа, вели Германецот Александар Зверев. Спортската аналитика прво се појави во...

Димковски во топ 10 на Б-турнирот во Параќин

На А-турнирот, пак, најдобар пласман оствари ФИДЕ-мајсторот од Неготино, Тони Лазов, кој заврши на 33-то место Скопскиот мајсторски кандидат (МК) Стојанчо Димковски (1.909 рејтинг-поени, рангиран...

Експанзија на „песочните“ спортови

На плажа прва излезе одбојката, речиси пред 100 години, таа прва и засега единствена од песочните верзии на спортовите влезе во олимпиското семејство (од...

Халеп прва Романка победничка на Вимблдон

Во финалето таа ја совлада Серена Вилијамс (6-2, 6-2), која не успеа да стигне до 24-та гранслем-титула и да се израмни со рекордерката, Австралијката...

Нова класика Ѓоковиќ – Федерер

Во вчерашното машко финале, во третото меѓусебно финале, играа освојувачите на 35 гранслем- титули Во вчерашното машко финале, Србинот Новак Ѓоковиќ и Швајцарецот Роџер Федерер, освојувачите...

Гризман е шестиот најскап фудбалер во светот

Барселона за францускиот напаѓач ќе му плати на Атлетико 120 милиони евра Барселона го ангажира францускиот напаѓач Антоан Гризман од ривалот од шпанската Ла лига,...