21 C
Skopje
22.10.2020 - 17:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24683)

Државната управа наместо во квалитет, ќе расте во квантитет

Во очекување на летната собраниска пауза, пратеничките групи во Собранието без голем ентузијазам го примија предлог-законот за ветинг и формирање нов, специјализиран орган на...

Една недела свадбарска веселба

Карактеристика на годинешното 46-то издание на туристичката манифестација Галичка свадба, која се одржува од 1963-та, беше тоа што триесетина свадбарски обичаи и ритуали им...

Судир меѓу Турција и Кипар за природните ресурси во морето

Бродот „Јавуз“ се закотви североисточно од полуостровот Карпасија, кој е обиколен од спорни територијални води. Другиот турски брод „Фатих“ е закотвен на околу 37...

Фотовест

Францускиот претседател Емануел Макрон учествуваше на годишната воена парада со која во центарот на Париз се одбележа Денот на падот на Бастилја. Манифестацијата ја...

НАТО поделено околу кризата со Иран

Европските членки на Алијансата поддржуваат решавање на проблемот со иранската нуклеарна програма преку преговори и сметаат дека е неопходно да се пронајде варијанта што...

Временските услови го одложија асфалтирањето на Партизанска

Од градот Скопје информираат дека поради временските услови се одложува асфалтирањето на дел од булеварот Партизански одреди. Од градот Скопје велат дека градежните активности...

Контејнерите се празнат ноќе – ѓубрето останува прекуден

Преполни контејнери со смет има насекаде низ Скопје, а од јавното комунално претпријатие тврдат дека причина за тоа е што ѓубре се фрла по...

Каде исчезнаа близу 1.500 првачиња

Oд вкупниот број родени деца во 2012 година, дури 1.483 деца не се запишале како првачиња во 2018 година. Каде се овие деца? Дали...

Историските комисии – екстра-контроверзен дел од добрососедските договори

Претседателот на грчкиот дел од македонско-грчката историска комисија, Спиридон Сфета, оценува дека „за грчката страна е важно да се прифати дека границите создадени со...