27.8 C
Skopje
17.6.2021 - 19:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24683)

Затворот и страдањата не го изгаснаа сонцето на Борис Мале

Борис Мале целиот свој живот го посвети на описменување на децата во Мала Преспа на мајчиниот македонски јазик, каде што уште во 1934 година...

„Тауер бриџ“ наполни 125 години

Три моста склопени во еден, движечки, висечки и носив - вака го опишуваат „Тауер бриџ“ во Лондон. Бајковитото ремек-дело, кое личи на дворец, било само...

Потребно е време да позелениме барем еден процент од покривите

Во светот зелените покриви одамна се мејнстрим и во многу случаи тие се основни правила за дизајнот на самиот објект. Кај нас, за жал,...

Националната опера и балет на фестивалот „Охридско лето“

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со оперски гала-концерт. Вечерва, со...

Среќа што Вардарски Рид не е на листата на УНЕСКО!

Во судир со непланската урбанизација, локалитетот Вардарски Рид речиси редовно ја губел битката на штета на својот интегритет. Со изградбата на мотелот и автокампот...

Врвни оцени за романот „Зад аголот“ на Томислав Османли

„Сложениот роман на Томислав Османли го одликуваат префинет, отмен стил, мудро осмислени долги реченици, за чија убавина на српски секако е заслужен и преведувачот“,...

Ограничување на трговските игри со „распродажбите“

Владата на Србија го испрати на усвојување текстот на законот со кој се предвидуваат прецизни правила и видови намалување на цените, кои може да...

И Бугарите повеќе сакаат на море во Грција

По три многу силни години, Бугарија забележа пад на резервации за одмор на сите поголеми пазари Сликите на пусти плажи и редици на границата со...

Земјоделците слабо се здружуваат во задруги

Главна причина за незаинтересираноста на земјоделците и нефункционирање на задругите е персоналниот данок, кој за членовите изнесува 10 проценти, додека данокот за сите други...

Сите си го присвојуваат „Копанки“

Планинарскиот дом „Копанки“, кој пред нецели шест години изгоре до темел, се враќа во сопственост на државата! Деновиве за ваквото решение битолската јавност беше информирана...