7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 0:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24682)

Биткоинот троши повеќе струја од цела Швајцарија

Криптовалутата биткоин, меѓу другото, е критикувана поради нестабилноста на вредноста и нејзината употреба при нелегални трансакции, како и за кражбите при размена. Но еднакво...

САД веќе ја прифатија Северна Кореја како нуклеарна сила

Целта на првиот самит меѓу Трамп и Ким беше Северна Кореја да се обврзе дека ќе се откаже од нуклеарното оружје. Вториот самит требаше...

Дали светските организации ќе го преживеат спорот меѓу Кина и САД?

Американско-кинеската трговска и технолошка војна предизвикува споредби со Студената војна. За меѓународните организации, поуката од ривалствата меѓу силите е да се фокусираат на олеснување...

Автокефалноста заложник на дворски игри

Дали автокефалноста на МПЦ станува заложник на византиски игри на Руската црква? Веќе се знае дека Вселенската патријаршија и Руската патријаршија со години се...

„Даама Ајпааконе“ луѓето

Сево ова што ни се случува е специјална војна спроведена од изопачената западна моќ за промена на името, Уставот, идентитетот и историјата на Македонија. Тоа...

Незаборав за галичките копаничари

„...Животот никогаш не смее да биде слава само за живите, зашто и мртвите некогаш биле живи, зашто и живите еднаш ќе бидат мртви и голем...

Руската црква во одбрана на Српската патријаршија во ЦГ

Светиот синод на Руската православна црква искажа длабока загриженост поради влошување на положбата на Српската патријаршија во Црна Гора, по повод настапите на претседателот...