14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 13:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24682)

Клима-уреди или нема или не работат – патниците се задушуваат од...

Неклиматизирани автобусите на градски превоз Возачи во автобусите на ЈСП ги пуштаат клима-уредите само по барање од патниците и по кратко пак ги исклучуваат. Од...

Имало ли и договор под маса во Преспа?

Промената на политичкото кормило во Грција е, всушност, договор (?!) меѓу двете влијателни партии, СИРИЗА и Нова демократија, за да се подели одговорноста за...

Современи стилови за уредување на домот

Во денешно време кога се одлучувате за уредување на домот, поимот „модерен стил“ стана многу поширок, особено кога имате пред себе стотици стилови на...

ИХФ им ги прифати барањата на ракометарите

На мундијалите, почнувајќи од СП 2021, ќе има повеќе играчи во составите на селекциите, задолжителни денови за одмор и намален број натпревари Повеќе играчи, поголем...

Хамилтон ја критикува одлуката во ист ден да има Ф1 и...

Луис Хамилтон ја критикува одлуката да се одржи трката во Формула 1 за големата награда на Велика Британија во ист ден како и финалињата...

Два пораза и реми на македонските тимови во Лига Европа

Едно реми и два пораза е резултатот на македонските тимови на првите дуели од првото квалификациско коло за пласман во фудбалската Лига Европа (ЛЕ)....

На Тур се користат велосипедски тркала што чинат над 5.000 евра

Тркалата (обрачите) од германската фирма „Лајтвејт Миленштајн Обермаер“, какви што користи тимот Инеос, тежат само 935 грама, екстремно се цврсти за толку мала тежина...

Нови трансфери допрва следуваа, а веќе се потрошени три милијарди евра

Преодниот рок во најсилните фудбалски лиги во светот е во тек, а веќе се потрошено речиси три милијарди евра, иако дури допрва се очекуваат...

Се зголемува демократскиот дефицит на ЕУ

По изборите за Европскиот парламент, на кои се покажаа неосновани стравувањата од голем популистички бран, Европскиот совет понуди свои квалификувани кандидати за водечките позиции...

Наградата од УЕФА за клубовите остана 3,25 милијарди евра

Идниот европски првак ќе може да заработи најмногу 82,75 милиони евра, а клубот што ќе слави во ЛЕ, ако го почнал натпреварувањето во тој...