11.6 C
Skopje
6.4.2020 - 10:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24681)

Филмови што се препорачува да се гледаат во друштво

Ако сакате вознемирувачки, мистериозни филмови, кои цело време ве држат во неизвесност и на штрек, во прилог е следната листа. Некои од нив се...

Џоли се враќа со „Злобница 2“

По пауза од неколку години Анџелина Џоли се враќа на филмското платно. Овој пат во продолжението на новиот филм „Злобница: Господарка на злото“. Овој пат...

Седум комедии за заминување на одмор

Доколку сѐ уште не сте заминале на одморот од соништата, ви препорачуваме седум филма токму на оваа тема. 1. Седуммина постари Британци Бил Нај, Џуди Денч,...

Македонски театарски и музички автори во Грожњан

На меѓународната драмска колонија „Од текст до претстава“ од Македонија учествуваа драмската авторка Ирма Башеска Ристовска, со својот текст „Кажи ’Вориос’ и влези“, и...

Посетата на Макрон без посебно значење за косовското прашање

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, со посетата на Србија сака да испрати неколку пораки и да покаже дека е значаен играч на светската политичка...

Седуммина туристи загинаа во силната бура на Халкидики

Најмалку седум лица, меѓу кои и деца, загинаа, а најмногу до 100 лица се повредени во силното невреме што го погоди грчкиот полуостров Халикидики....

Евростат изброил 2.077.100 луѓе во Македонија

Македонија на први јануари годинава имала 2.077.100 жители што е за околу 2.000 повеќе во споредба со први јануари 2018 г., покажуваат податоците што...

Владата ќе ги надоместува штетите од стравотното невреме

На терен излегоа министрите за внатрешни работи и за земјоделство, Оливер Спасовски и Трајан Димковски, кои констатираа дека се случила елементарна непогода и дека...

Заев: Зад руските комичари не стои Русија

Премиерот Зоран Заев вчера по средбата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин изјави дека разговарале и за случајот со руските комичари и дека тоа нема...

Увозот се доближува до опасна граница

Постои ризик увозниот пораст да се зголеми повеќе од планираното поради зголемената домашна побарувачка, додека, пак, прогнозите за инвестициите може да бидат доведени во...