Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24679)

Неделковски посакува олимписки и светски медал во кати

Верувам дека ќе бидам дел од репрезентацијата на Македонија што ќе настапи на СП во Чиле, а за таму, покрај резултатите од Умаг, ќе...

Металург носител во колото пред групната фаза за Купот на ЕХФ

За ждрепката за второто коло носители ќе бидат и Бутел и Пелистер, а за третото Металург, кој нема да може да игра со, на...

Во Ливерпул нема нови, од Манчестер с. никој не заминал

Според податоците на УЕФА, најголема раздвиженост до понеделникот имало кај Атлетико (по седуммина нови и заминати), Бенфика (4/7), Јувентус (5/5), ПСЖ (4/6), Реал Мадрид...

В година интерконтинентален меч Европа – Јужна Америка?

Во УЕФА има идеја за дуел на идните прваци на двата континента од ЕП и од Копа Америка, но и за реформи во квалификациите...

Казни за оштетување трева, неспортско однесување, незалагање…

С. Вилијамс е казнета со 10.000 долари, поради кршење на рекетот и „оштетување на теренот“, пред почетокот на турнирот, а најлошо помина Томиќ кому...

Мојата уметност не провоцира, туку суптилно протестира

Моника Мотеска, уметница Моите дела се всушност мојот поглед за животот и смртта, за тивкото пропаѓање, но и пресоздавање. Делото „Предизвикувач“, кое е изложено во...

Книжевен разговор со Александар Шпатов

Издавачката куќа „Готен“ во рамките на резиденцијалната програма за писатели и преведувачи „Апсолутно модерен“ организира книжевен разговор со писателот од Бугарија, Александар Шпатов. Разговорот...

Конфискација на битолски начин

Тоа што најмногу ги плаши битолчани е „Копанки“, кој сега ѝ е вратен на државата, да не го снајде истата судбина како и другите...

Фуснота за сеќавањата и спомениците

Овие градови ја немаат привилегијата на големите светски метрополи: Париз, Лондон, Њујорк или Рим - да бидат инспиративен предизвик за голем број, повеќе или...

Морален суд и нов нирнбершки процес (оти тоа е фашизам)

Моралот и Љубовта се двете свети супстанции на човековото битие. Тие се основата на сите големи религиски системи, без исклучок: христијанството, исламот, будизмот, индуизмот....