Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24679)

Ако храната ви е сомнителна, фрлете ја

Во објектите за брза храна одбегнувајте ги додатоците што не стојат во ладилник, како што се мајонез, кечап, крем-салати, сосови и преливи За да се...

Трилер-заплет на случајот со Охридско Езеро

Оди ли доделувањето на концесијата за Охридско Езеро по однапред напишано сценарио По откривање повеќе индикатори за недоследности, незаконитости, дури и индиции за злоупотреба при...

Британија го брани својот амбасадор, Трамп со гневни критики

Британската влада изрази целосна поддршка за својот амбасадор во САД, Ким Дерок, откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака повеќе „да има...

Можно ли е прекинување на трговските односи помеѓу САД и Кина?

Конфликтот помеѓу Вашингтон и Пекинг излезе од рамките на трговијата, при што Белата куќа се обидува да ја истисне Кина од глобалната економија. Кинеските...

Утре петто прскање против комарци

Градот Скопје ги известува граѓаните дека утре, четврток, 11 јули ќе изврши авионска и терестрична дезинсекција против ларви од комарци. Авионската дезинсекција против ларви од...

Македонија на исто ниво, а светот со пораст на синтетичките дроги

Годинава кривично се пријавени 37 лица и има 36 случаи во кои се запленети синтетички таблети, екстази, амфетамин и метамфетамин За само шест месеци годинава...

Дали темелите на Димитров и Коѕијас ќе ја издржат надградбата на...

Иако деклариран противник на ревизионизмот, новоименуваниот шеф на грчката дипломатија Никос Дендиас, како опозиционер, јасно говореше дека не се согласува со содржината на договорот...

Не премиерот, туку протоколот и безбедноста повторно паднаа на испит

Јавноста деновиве е сведок на политички компромитирачка ситуација, предизвикана од (не)професионалноста на протоколот во македонската влада, како и од службите што треба да се...

Намирници што треба да ги консумирате во летниот период

Знаеме дека во летниот период треба да облечеме сандали и влечки, но дали знаете дека во летниот период треба да го смените вашиот начин...