4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 12:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24679)

Марија Младеновска-Димитровска на Европски конгрес на психолози во Москва

Во „Кремљ палатата“ во Москва, која е една од најдобрите и најпрестижни театарски и концертни сали во Русија, пред околу 6.000 присутни, на спектакуларен...

Средношколците ги уриваат стереотипите за различните култури

Идејата на проектот „Сите сме различни, сите заедно сме Европа“, поддржан од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност на Македонија во рамките...

Познати изведувачите на „Макфест“

На годинашниот „Макфест“, кој ќе се одржи во Штип, на 10, 11 и 12 октомври, ќе настапат: Биба Додева, Росана Сариќ-Тодоровска, Елена Петреска, Александар...

Над 50 музички ѕвезди викендов во Дојран

Викендов, од 12 до 14 јули, во Дојран ќе се одржува „Д фестивал“ со тридневна богата програма и фестивалски камп. Настапуваат над 50 музички...

Почната постапката за разрешување на Мета

Албанскиот парламент, по два и полчасовна расправа, со 101 глас „за“, ја изгласа анкетната комисија, која ќе испитува дали претседателот Илир Мета го прекршил...

Москва против дипломатското обединување на Тирана и Приштина

Руската Федерација спогодбата за дипломатско и конзуларно здружување на Косово и Албанија, која е потпишана на втори јули годинава, ја смета за провокација, која...

Ердоган бара испорака на ѓуленистите во БиХ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина побарал од властите на оваа земја да бидат испорачани сите турски...

Се очекува поголемо производство на пченица

Според првичните податоци од подрачните единици на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, жетвата на житните култури е во полн ек. Јачменот во 2019 година...

Новата американска амбасадорка Бирнс ја презеде функцијата

Новата американска амбасадорка Кејт Мери Бирнс вчера пристигна во Македонија придружувана од нејзиниот сопруг капетан Скот Гајџ. Taa го почна првиот работен ден, преземајќи...

Сончевата енергија се губи во регулативата

Една од причините за слабата искористеност на сончевата енергија е слабиот досегашен интерес, но и лошата законската регулатива, која ги демотивира граѓаните да поставуваат...