Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24677)

Бесплатната правна помош и скапа и бавна

Разочарувањето кај граѓаните се појавува во моментот кога ќе им се објаснат условите што мора да ги исполнуваат, предолгото траење на постапката, која се...

Притворот – мерка за заплашување, притисок или казна

Воопшто не заживеаја другите мерки за обезбедување присуство на обвинетиот, за да се одбегне пречестото определување на мерката притвор Леснотијата со која се определува мерката...

Избегнувајте директно изложување на сонце на милениците

За да се намали ризикот од топлотен удар, потребно е сопствениците да ги шетаат своите миленици во раните утрински или во вечерните часови, вели ветеринарот Бојан...

Фудбалери милионери, фудбалерките едвај преживуваат

Според податоците на „Форбс“ од 2017 година, бразилскиот напаѓач Нејмар заработил повеќе пари (43,8 милиони долари) отколку сите фудбалерки во седумте најсилни лиги во...

Инфантино сака женско СП со 32 репрезентации

Инфантино вети и дека ФИФА ќе ги зголеми вложувањата во женскиот фудбал во светот до една милијарда долари (од половина милијарда долари) во текот...

Македонскиот клупски ракомет за десетина години скокна 14 места

На ранг-листата за сезоната 2020/2021 Македонија е трета, веднаш зад Германија и зад Франција. Пред десетина години Македонија беше 17-та, но тогаш почнаа големите...

Буфон влезе во „клубот“ на Малдини, Ѕоф, Мила, Гигс…

Буфон (41), кој се врати во Јувентус од ПСЖ и потпиша нов, едногодишен договор, ќе ѝ се придружи на малата одбрана дружина од седум...

Шампионите на Вимблдон добиваат само намалена копија на пехарот

Пехарот за машкиот победник (од 1887 год.) е позлатен, висок 46 см, со дијаметар од 19 см, а трофејот за жените-победнички на Вимблдон (од...

(Не)возможен проект – искачување на 14-те врва над 8.000 метри за...

Нирмал Пурџа веќе искачи шест врва од над 8.000 метри, Анапурна (8.091), Далугари (8.167), Канченџунга (8.586 метри), Монт Еверест (8.848), Лоце (8.516) и Макалу...

Три медали за каратистите во Умаг

Вчера на програмата беше третиот и последен натпреварувачки ден Македонските каратисти освоија три медали по двата натпреварувачки дена на ВКФ-тренинг кампот (до 21 год.) и...