24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 20:47

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24676)

Летни совети за вас и вашите деца

Летото е едно од омилените годишни времиња за повеќето луѓе, но кога ќе дојдат жешките летни денови, најмногу од сѐ сакаме да се разладиме....

Кадетите в среда тргнуваат кон мундијалските височини

Подготовките за настап на СП во август во Скопје ќе се одвиваат во три фази, во Струга, Маврово и во Скопје, во пресрет на...

Карлсен е на 2,5 поена до највисок рејтинг во историјата на...

Актуелниот светски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен победи двајца елитни шахисти што никогаш порано не успеал да ги победи во класичен шах, па по победата...

Стерилизација со пареа за беспрекорни терени на Вимблдон

За терените на Вимблдон секоја година се употребуваат девет тони семе, а потребни се околу 15 месеци за да се подготви стандарден гранслем-терен со...

Стратегиското трпение на Москва кон Вашингтон

Москва се обложува дека Вашингтон во еден момент ќе го промени ставот кон Русија. Сѐ што таа треба да прави е да ја држи...

Во отсуство на Фрум, има многу фаворити за триумф на јубилејниот...

Годинашната велосипедска трка Тур де Франс, 106-та по ред, со етапата долга 194,5 км, ќе почне денеска во Брисел, главниот град на Белгија, по...

Британија склучува трговски договори со Кина

Со една нога надвор од ЕУ, Британија реши да ја зајакне економската соработка со Кина. Потегот нема да им се допадне на нивните најголеми...

Светот треба да стравува од либра

Во моментот е нејасно колку предложената нова глобална криптовалута на „Фејсбук“ би можела да стане популарна и какви проблеми би можела да предизвика. Но...

Досегашни претседатели на Европската комисија

Лидерите на ЕУ се договорија Урсула фон дер Лејен да биде новиот претседател на Европската комисија (ЕК). Ако нејзината номинација биде потврдена во Европскиот...