24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 19:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24676)

Деловната заедница со намалена доверба во судството

Комората на медијатори, која работи на алтернативно решавање на споровите со медијација, вчера потпиша договор за пристапување кон Сојузот на стопански комори на Македонија,...

Металуршките компании и понатаму зависни од европските квоти

Со воведувањето на квотите за извоз на македонскиот челик и алуминиум во времетраење од три години од страна на ЕУ, предвидено е со секое...

Месарниците со сериозен потенцијал за зарази

Една од лошите практики во месарниците е виткањето на месото во проѕирен најлон, за да се намали загубата во неговата маса при чувањето. Но...

Скопје и Софија се подготвуваат за заедничкото претседателство на Берлинскиот процес

Бугарија и Македонија ќе испратат заеднички тимови во Полска и во Велика Британија, за да разменат искуства во организирање на заедничкото претседателство на Берлинскиот...

Заев го доби клучот од државната каса

Владата донела заклучок премиерот Зоран Заев да може да ги насочува дејствата во областа на финансиите и финансиските политики, како и заклучок заменичката на...

Без страв од опасност се вози без возачка дозвола

Со малку искуство и голема увереност дека можат, а притоа сѐ уште не се стекнале со право на управување моторно возило, многумина се решаваат...

Граѓаните алармираат – напаѓачот не се крие

Има ли појави на обиди за силување во Центар? Граѓаните во последниов период пријавуваат обиди за силување. Во почетокот на јуни годинава девојка објави на...

Колкава е разорната моќ на „бомбите“ во политиката

Кога преседаните, како употребата на материјалите добиени по пат на незаконско следење на комуникациите, ќе станат вообичаена практика, многу е тешко да се контролира...

И МПЦ на линијата на огнот помеѓу Цариград и Москва

Во борбата за доминација меѓу православните цркви, сосема извесно е дека заложник станува Македонската православна црква-Охридска архиепископија, односно признавањето на нејзината автокефалност. Но, според...