Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24675)

Ниту синџири не ги спасуваат велосипедите од кражба

Меѓу скопјани се зборува дека нема некој што имал во животот велосипед а да не му се случило да му биде украден. Граѓаните разочарано...

Дали владините советници ја сменија перцепцијата за државата во ЕУ

Онака како што сега се поставени нештата со европерспективата на земјите од Западен Балкан, а со тоа и на Македонија, легитимно се отвораат прашањата...

Бактерија ќе јаде пластика од океаните

Високото загадување во океаните претставува голем проблем во светот. Во изминатава години сѐ почесто се слуша дека китови умираат од консумирање голем број пластични...

Со еден гаф не може да се избришат македонските херои

Зад вчерашната експлозија од реакции и цунами од емоции, подобрите познавачи на состојбите и оние со малку постудени глави се согласни дека со прексиноќешната...

Два континентални прваци ќе играат за планетарната титула

Холандија и САД ќе се сретнат в недела во финалето на СП во фудбал за жени Фудбалерките на Холандија првпат ќе играат во финале на...

Перу нема пораз во финале, а Бразил не загубил дома во...

Перу е финалист на Копа Америка по пауза од 44 години и в недела ќе игра за титулата со Бразил, домаќинот на првенството. Перу...

Лампард оди по првиот тренерски трофеј веќе на 14 август

Челси го назначи својот поранешен фудбалер, легендата на клубот Френк Лампард за нов менаџер на првиот тим на англискиот премиерлигаш, на местото на Италијанецот...

Жоао Феликс – вториот тинејџер со трицифрен трансфер

Атлетико ќе ѝ плати на Бенфика 126 милиони евра за трансферот на напаѓачот, со што клубот од Мадрид стана шести што плаќа трицифрена сума...

Титулата на Торонто донела пораст на потрошувачката и за 216 отсто

Освоената титула во кошаркарската НБА-лига на Торонто донесе неверојатно зголемена потрошувачка во повеќето канадски градови, а во Монтреал скок од дури 216 отсто (во...

Металург ангажира четири засилувања

Победникот на Купот на Македонија досега ги ангажира пикерот Вујовиќ, левото крило Поповиќ, десното крило Чантурија и левиот бек Мариќ, а се очекуваат уште три...