2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 14:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24675)

Ново продолжение од „Чарлиевите ангели“

Студиото „Сони пикчрс“ го објави првиот трејлер за „Чарлиевите ангели“. Станува збор за акциона комедија, која се надоврзува на истоимената серија од седумдесеттите години,...

Во Охрид почнува Балканскиот фестивал на народни песни и игри

Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на центарот за култура „Григор Прличев“ - Охрид, почнува денеска, а ќе трае до 8...

„Чернобил“ е најдобрата серија во изминативе 10 години

Телевизиските серии последнава години стекнаа голема популарност, па голем број обожаватели со нетрпение ја очекуваат секоја наредна сезона. Иако до неодамна за најгледана серија...

Над 350 изведувачи на изворни инструменти во Прилеп и во Долнени

Со семинарот за изучување изворни инструменти и песни, кој се одржува деновиве, започна годинашното 45-то издание на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце...

„Тор: Рагнарок“ е омилен марвелов филм на Тарантино

Квентин Тарантино е луд за седмата уметност. Се чини дека има изгледано сѐ што е досега снимено, и не се плаши да го сподели...

Како успеа „Монти Пајтон“ да го смени светот?

Половина век од култната британска ТВ-серија Серијата стекна огромна популарност и успех во светот и имаше големо влијание на модерниот хумор и на популарната култура Британските...

„Патот на Сефардите“ – изложба за еврејските населби во Шпанија

Изложба на фотографии под наслов „Патот на Сефардите“ ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија,...

Промоција на книга од Љубомир Грбевски

Најновата книга на Љубомир Грбевски „Лет со умот кон папокот на универзумот“ ќе биде промовирана денеска, во 12 часот, во градската кафеана „Пелистер“, во...

Владимир Георгиевски сѐ уште ги импресионира своите ученици

Сликите не се само декор, туку суштина, потсети меѓу другото на зборовите на починатиот сликар и професор, неговиот ученик, уметникот Никола Пијанманов Изложбата „Учителот и...

Правила за користење на електричните тротинети

Електричните тротинети, преку две различни компании, достапни им се за изнајмување на Грците и туристите во Солун и во Атина. Поради зголемено интересирање за...