Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24674)

Ревија на носии на Отворениот ден на мултикултурализмот во Кичево

Отворениот ден на мултикултурализмот, кој го организираат здружението на граѓани „Вредит да си од Кичево“, општината Кичево и центарот за култура „Кочо Рацин“ ќе...

Осмиот голф-турнир „Маседониан опен“ во Банско

Македонската голф-федерација (МГФ) го најавува одржувањето на осмиот турнир „Маседониан опен“, кој ќе се одржи на 24 и 25 август, на терените на „Пирин...

Сакам да ги разбијам стереотипите во македонската музика

Игор Димовски, музичар Композицијата „Пет ангели“ е варијација на модерното и на традиционалното, градена по светски стандарди. Овој проект го креирав доста долго, бидејќи...

Бестселерот „Повторно роден“ од Мацантини на македонски

По објавувањето на „Повторно роден“, Мацантини добила голем број писма и пораки од луѓе што го преживеале хоророт на босанската војна - социјални работници,...

Најголемиот меѓу најголемите

Зубин Мехта е најголемиот меѓу најголемите диригенти на денешницата. Роден е на 29 април 1936 година во Бомбај (денешен Мумбај), Индија. Првите часови по...

Прв форум на креативните градови за филм на Унеско

Прв форум на креативните градови за филм од мрежата на Унеско на темата „Улогата на иновациите и едукацијата во локалниот развој на градовите“ ќе...

Колинда во трка за втор мандат

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ најави дека ќе влезе во трката за втор мандат на претстојните избори во Хрватска. Хрватски медиуми информираат дека нејзината кандидатура уште...

Српските трговци почнаа со работа

Продавниците на северот на Косово, кои се во сопственост на Срби, повторно се отворени по дводневниот прекин на работата поради воведувањето на високите царини...

Лежалка и чадор на бугарска плажа до 35 евра!

Договорите за концесија не ја ограничуваат максималната цена за изнајмување чадор за сонце и лежалки на плажите во Бугарија Факсимил од фискална сметка за платени...

Во мобилната телефонија има 1,9 милион претплатници

Бројот на претплатници во мобилната телефонија во првиот квартал годинава изнесува околу 1,9 милион, од кои 877.186 припејд, а 813.367 постпејд резиденцијални, како и...