10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 15:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24672)

За Шпанија младинската титула и поединечните награди

Во финалето на ЕП, Шпанија ја совлада Германија со 2-1, со што ѝ се реваншира за поразот на ЕП 2017 и ја освои петтата...

И бековите и центархалфовите наскоро ќе чинат по 100 милиони евра

На трендот скапи зделки за одбранбени играчи летово му се приклучи и Манчестер јунајтед, кој за десниот бек на Кристал палас, 21-годишниот Арон ван...

Збор по збор расказ, расказ по расказ – книга!

Заедно учевме и се дополнувавме на овие часови. Воодушевен сум колку брзо девојчињата реагираа на моите сугестии и им даваа свој печат на творбите...

„Малиот битолски Монмартр“ не го заборави „Колибри“

Во нашата редакција деновиве стигна голем бел плик, а во него имаше пријатно изненадување, диплома од „Малиот битолски Монмартр“ за „Нова Македонија“ и „Колибри“...

За Наумета од Наколец и за Наумка од Новаци

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Хроничарка на времето и чуварка на спомените

Ин мемориам: Тамара Арсовска (1933- 2019) Тамара Арсовска (86), позната македонска новинарка, публицистка и преведувачка, нѐ напушти деновиве, но зад неа ќе останат многу напишани...

Наум Попески со награда за животно дело

Истакнатиот поет за деца Наум Попески, автор на околу 20 книги за најмладите читатели, како и на првиот бонтон за деца во земјава, е...

Со книгите ние сме сопственици на сите човечки знаења

проф. д-р Кирил Темков Има еден другар што никогаш не го изневерува оној што се потпира врз него. Си стои тивко на страна, самиот чека...

База

Како да се стигне на ракометното ниво и во другите спортови, а и ракометот да го задржи тој степен на успешност? Секако, развојот на...

Утопијата „зближување истории“

Со внимание следам што се случува со проектот „зближување меѓу Македонија и Бугарија“. Не затоа што не го знам исходот, туку затоа што ме...