11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 5:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24672)

Хрватскиот роман „Здивена“ на македонски

Издавачката куќа „Македоника литера“ го објави романот „Здивена“ на хрватската писателка Марина Шур Пухловски, во превод од хрватски јазик на Ана Антоновска. Романот е...

Изведба на балетската претстава „Ана Каренина“

Поради голем интерес на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина“, со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски повторно, на сцената...

Спомениците од НОВ како места за водење љубов

Хрватскиот уметник Антонио Гргиќ работи проект со наслов „Споменици - некрополи на НОВ како места за водење љубов“ и остава свој имејл за прибирање...

Србите ги затворија продавниците и пекарниците

Сите продавници за храна и за други стоки како и киосци во северниот дел на Косово вчера беа затворени во знак на протест поради...

Пленковиќ мерка европска функција со шест нули

Информациите дека хрватскиот премиер и претседател на владејачката партија ХДЗ, Андреј Пленковиќ, би можел да преземе некоја водечка функција во телата на Европската Унија,...

За безбедна храна од фарма до трпеза

Искуствата на компаниите што го имаат воведено системот за следење на производот од фарма до трпеза се дека тој им гарантира производство на безбедна...

Битолските таксисти на принуден одмор

Недостигот од слободни такси-возила во Битола се должи главно на тоа што по честите контроли, кои деновиве ги спроведуваат Инспекторатот за патен сообраќај и...

Пустец доби нов градоначалник

По трите последователни мандати, Едмонд Темелко повеќе нема да биде градоначалник на Пустец, единствената општина со доминантно македонско население во Албанија, а на функцијата...

Жителите на Маврово стравуваат за квалитетот на водата за пиење

Надлежните институции задолжени за одржувањето на водоводниот систем и оние за проверка на квалитетот на водата уверуваат дека водата за пиење во Маврово и...

По половина век се случи првата венчавка во црквата „Свети Атанасиј“...

По точно 51 година во црквата „Свети Атанасиј Велики“ во селото Козичино Кичевско, се случи првата венчавка. Честа да ја возобноват оваа традиција им...