Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24671)

Една грешка го чинеше Бил Гејтс 400 милијарди долари

Некогашниот шеф на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, реши да сподели за што најмногу се кае кога станува збор за управувањето на оваа компанија. А тоа...

Дванаесетти меѓународен фолклорен фестивал во Кичево

Викендов на платото пред Центарот за култура во Кичево се одржа дванаесеттиот меѓународен фолклорен фестивал на песни и ора „Владимир Полежиноски“. На фестивалот настапија...

Македонски иноватори дел од меѓународен проект

Велосипедот „E3“ (ефикасен, еколошки, економичен) како идеја својот зачеток го доби на годинашнава едукативна работилница „Хајтек ентерпренершип“, која се одржа во Патрас, Грција. Идејата,...

Париз не е само Ајфеловата кула, „Лувр“ и Триумфалната порта

Париз се сите улички што мирисаат на кроасани и овошни тартови, улици што мирисаат на „шанел“ и излози обоени во последната висока мода. Париз...

Мистериите за Мона Лиза

Теориите околу моделот на најпознатото дело во историјата на уметноста, „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи се различни. Еден египтолог тврди дека таа ја...

БиХ под закана од тероризам и од исламофобија

Се проценува дека од 2012 до 2017 година околу 240 државјани на БиХ ѝ се приклучиле на Исламската држава Апсењето на Адис А. во Германија...

Рама без борба ѝ нанесува завршен удар на опозицијата

Со исклучок на неколку неотворени избирачки места и мирен протестен марш на приврзаниците на опозицијата во Тирана, изборниот ден во Албанија до вчера претпладне...

Најголеми нето-извозници и увозници во светот

Германија, Јапонија и Кина се земји во светот, кои извезуваат многу повеќе отколку што увезуваат (во монетарна смисла) и тие добиваат многу критики за...

Колку реално е намалувањето на невработеноста?

Според Државниот завод за статистика, за период од една година бројот на лица без работа се намалил за над 35 илјади, но дилемата е...

Социјалните медиуми се новата платформа за лажни вести

Социјалните медиуми бележат драматично зголемување на популарноста, но тие сѐ почесто се злоупотребуваат за ширење лажни вести и пропаганда. Граѓаните јасно ја препознаваат квалитативната...