-6.2 C
Skopje
20.1.2022 - 0:35

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24669)

Во април проекција на новиот „Бонд 25“

Деновиве беше објавена првата видеоснимка од снимањето на новиот филм за тајниот агент 007. Едноминутната снимка ги прикажува сцените од снимањето на филмот на...

Роберт Патисон прво Бетмен, па Бонд

Дени Бојл, режисерот што ги снимаше „Треинспотинг“ и „Милионер од гетото“, а потоа проба да го убие Џејмс Бонд, открива дека актерот што ќе...

Починатите легенди привлекуваат поголемо внимание

Многу е мала веројатноста дека „Рокетмен“, филмот за Елтон Џон, ќе го престигне успехот на филмот „Боемска рапсодија“ на топ-листите. Има повеќе причини за...

Бетмен слави 30 години на филмското платно

Пред 30 години на 23 јуни 1989 година, филмот за култниот суперхерој Бетмен ја имаше својата премиера. Жанр: акција, авантура, суперхерој Режија: Тим Бартон Сценарио: Сем Хен,...

Предавање на Омар Акбар за обновата на „Баухаус“

Предавање на професорот Омар Акбар на темата „Обновата на ’Баухаус‘“ ќе се одржи вечерва, во 20.30 часот, во киното „Фросина“, како дел од саемот...

Битолскиот „Шекспир фестивал“ привлекува млада публика

„Битола Шекспир фестивал“ се издвојува од групата театарски фестивали не само по тоа што фестивалот очигледно го слави Шекспир, туку и по намерата фокусот...

Мачениците на Карол Алкабес

Швајцарската фотографка Карол Алкабес прави серија фотографии снимени во тригодишната потрага по катакомбите во католичките цркви во Швајцарија во кои се наоѓаат украсени трупови...

Мета иницира дијалог, Рама се подготвува за избори

Албанскиот претседател, Илир Мета, вчера оствари средба со лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, со кого разговараше за актуелната криза низ која минува...

Од 2021 година се ограничува увозот на стари дизел-возила

Со новите мерки на бугарската влада се предвидува забрана за увоз на половни автомобили со стандард еуро 4 Одлуката за ограничување на увозот на користени...

Билборди низ Србија ќе ги насочуваат туристите кон Дојран, Охрид, Демир...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), во рамките на годишната програма за промоција на туристичките потенцијали на земјава и привлекување странски туристи,...