6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 17:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24667)

Годишна изложба на студентите од „Изет Цури“

Четвртата годишна изложба на модни креации во организација на интернационалниот институт за мода „Изет Цури“ од Скопје ќе се одржи в петок, во 19...

Ќе се снима филм за трговијата со органи на Балканот

Вистинската приказна е локална, но проблемот е глобален Филмот е приказна за богатиот Германец Јохан, кој раскажува како по трансплантацијата почнува да сонува непознати предели,...

Дворците на Лоара – срцето на Франција

До овој дел од Франција се стигнува по неколку часа патување од Париз. Попатно, пред да стигнеме до нашата главна дестинација, градот Амбуаз, минуваме...

Полицијата ќе го обезбедува изборниот материјал

Изборниот колегиум во Тирана го отфрли указот на албанскиот претседател Илир Мета за одложување на локалните избори и одлучи на 30 јуни во земјата...

Тузла со најзагаден воздух

Еколошки групи повикаа на итни мерки против загадувањето на воздухот во Тузла, предупредувајќи дека концентрацијата на прашина во воздухот е далеку над дозволеното ниво...

Недостиг или повлекување на производите?

Жителите на четирите општини на северот на Косово се соочуваат со недостиг од основни животни производи. Околу 400 сопственици на дуќани и на продавници...

Следниот месец цените за роаминг ќе се намалат речиси за 30...

Од јули треба да се намалат цените на услугите за роаминг меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се...

Столтенберг: Северна Македонија до декември би можела да стане полноправна членка...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека процесот на ратификација на пристапниот протокол за Северна Македонија ќе се заврши до декември годинава,...

Македонски спасувачи на меѓународна вежба во Ниш

Во Ниш вчера спасувачки екипи од седум држави почнаа голема меѓународна вежба, на која во следните три дена, во околината на градовите на југот...

Указот на Путин ги рашири портите за извоз на македонски производи...

Само во првите неколку месеци од оваа година е регистрирано дека македонската економија бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија речиси за...