Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24664)

Рокенролот како микс на музички жанрови

Првичното прашање што треба да се расветли во врска со рок-музиката е прашањето како настанала таа музика. Ник Кон во своето епохално дело „ВупБопаЛупбапЛапБамБум...

ТМФ го прослави роденденот со ревијата „Декади“

Во текот на процесот дојдов до сознание дека студентите немаат јасна визија за настаните од втората половина на 20 век. Моравме добро да седнеме,...

Петта Младинска керамичка работилница во Вранештица

По петти јубилеен пат, во грнчарското село во земјава Вранештица, од денеска до 23 јуни ќе се одржи Младинската керамичка работилница, на која ќе...

Проекција на забрануваниот кениски филм „Пријателка“

На 27 јуни, во рамките на Месецот на гордоста, во градското кино „Милениум“, со почеток од 20 часот, ќе се одржи проекција на играниот...

„Скопско лето“ е во зрели години, ама останува свежо во духот

Јубилејното 40-то „Скопско лето“ официјално почна со оперски гала-концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот...

Уметници и куратори што го променија светот на уметноста

Веб-сајтот „Обзервер“ објави листа на највлијателните уметници и куратори што го променија светот на современата уметност. Тоа се уметниците што се центар на најжестоките...

Да се работи или да не се работи, прашање е сега

Протестите за рудникот „Иловица-Штука“ ескалираат, неопходно е рационално решение Во текот на вчерашниот ден продолжија протестите од двете групи. Од една страна активистите бараат прекин...

Првиот скопски трамвај вистинска сензација

Цело Скопје било на нозе и секој сакал да се вози со трамвајот. Но наскоро проработеле зависта и љубомората. Тогашниот претседател на скопската општина...

До каде дофрла допрениот глас

Последните гласини во јавноста за прислушувани разговори на високи политички функционери објавени на социјалните мрежи, како и информациите за закани кон новинари, но и...

Договорите за добрососедство кријат многу стапици

Политичарите и аналитичарите се согласни дека допрва ќе станува политички проблем ако пристапот од бугарска страна продолжи да биде ваков, односно во насока на...