36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 17:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24663)

„Е.Т.“ наполни 37 години

Пред 37 години Стивен Спилберг го сними еден од своите најдобри филмови, легендарниот семеен филм за довербата, храброста и силното пријателство. Инспирацијата за еден...

„Еуфорија“ дава нов поглед на наративот за созревањето

Актерката и пејачка Зендаја ја игра главната улога во серијата „Еуфорија“, која ќе се емитува секој понеделник во 21 часот на Ејч-би-о, а сите...

Втора сезона на „Големи мали лаги“

Хит серијата на Ејч-би-о, „Големи мали лаги“, се врати со втората сезона на 10 јуни. Новите епизоди ќе бидат емитувани секој понеделник на овој...

Мини-серијата „Чернобил“ го полуде светот

Новата мини-серија за катастрофата во Чернобил, во 1986 година, го полуде светот. Сите ја гледаат, сите зборуваат за неа и за рекордно време се...

Појавата на Кирил Ценевски е како необичен силен ветар

Текст со наслов „Портрет на Кирил Ценевски: неконформизмот од инцидент до самоегзил“ на филмскиот критичар и проследувач Стојан Синадинов, инаку поместен во буклетот на...

Омаж на Швеѓанецот Јохан Мелин во Кинотека

Омаж на Јохан Мелин, шведски писател и филмски режисер (1979 г.), ќе се одржи во Кинотеката на Македонија. Ја започнува својата филмска кариера кога...

Германија му ја врати на Израел оставината на Макс Брод, пријател...

Германија му ги предаде на Израел илјадниците документи на Макс Брод, најдобриот пријател на Франц Кафка и извршител на неговиот тестамент, кои кријат досега...

Унгарија вложува милиони евра за проекти во Србија

Унгарија е подготвена да вложи милиони евра за проекти во Србија и Република Српска, а за овој пакет инсистирал лично премиерот на Унгарија, Виктор...

Кој управува со водата за пиење

Хрватскиот правен центар што ги штити човечките права неодамна испрати отворено писмо до премиерот Андреј Пленковиќ, во кое се бара промена на одлуката на...

И камионџиите во борба против криминалот и корупцијата

Превозниците со помош на ИТ-апликација ќе можат да пријавуваат мито, корупција, застои и криминални дејства на граничните премини, од класичен шверц до шверцување мигранти....