Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24662)

Летниот возен ред ги преполни автобусите

Иако учениците се на распуст, автобусите се преполни, бидејќи е намален нивниот број. Затоа се чека и подолго. Граѓаните реагираат нервозно Преполни автобуси со патници...

Ловџијата треба да му посвети внимание на своето куче

Често се случува младите и неискусни ловџиски кучиња да бидат заробени во вода и со тоа да бидат изложени на опасност, ако притоа ловџијата не...

Дали Атина и Брисел први го погазија Преспанскиот договор

Доколку се точни информациите дека Грција гласала воздржано во однос на доделувањето датум на Македонија, тоа значи дека нашиот јужен сосед го прекршил Преспанскиот...

Почнува Купот на нации на Африка, полн со ѕвезди на светскиот...

На стадионите во Египет ќе настапат европските клупски прваци Салах, Мане и Кеита, потоа Чупо-Мотинг, Марез, Ванјама, Зијеч, Онана..., а на селекторските клупи ќе...

На ЛОИ 2020 ќе има и „рециклирани“ подиуми

Новиот проект за одржливост почна во Токио во пресрет на Летните олимписки игри (ЛОИ). Колекционерските кутии за употребена пластика се достапни на повеќе од...

Нов поранешен европски првак може да гостува во Македонија

Шкотскиот првак е можен противник на Шкендија во 2. коло од квалификациите за Лигата на шампионите, ако во првото коло Шкендија го елиминира Номе...

Секс, лаги и измами

Владата, за целиот тој период, самоуверено јаваше на договорот, иако и од претставниците на меѓународната заедница и од дел на домашната јавност јасно ѝ...

Како интернетот го менува нашиот мозок

Интернетот претставува најшироко распространета и најбрзо прифатена технологија во историјата на човештвото. Во период од само една деценија, интернетот целосно го смени начинот на...

Македонскиот пат до правдата

Пред многу години, во скопската гимназија „Цветан Димов“, професорка по англиски јазик ни беше сега покојната Ветка Апостоловска. На крајот од седми клас, по...