Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24662)

Опасната иранофобија на Доналд Трамп

Најновите воено-политички притисоци врз Иран од САД, односно од нивниот претседател, се оценуваат како обид да се принуди Техеран да прифати преговори без укинување...

Како да се разговара со Иран

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп изминатите две и пол години го посочува Иран, дури повеќе и од Русија, Кина или Северна Кореја, како...

Липите на Партизанска и на кејот се вишнеат половина век

Треба да почнеме да размислуваме за замена на старите липови дрвја во Скопје. Иако тоа е скап процес, тој не само што визуелно не...

И ЕУ и САД согледуваат ризик за Балканот

Недоделувањето датум за преговори за Македонија и за Албанија со ЕУ, како и недоволниот ангажман на САД во регионот, претставуваат своевиден ризик за Балканот...

Тројца Руси и Украинец обвинети за соборување на малезискиот патнички авион

Тројца Руси и еден Украинец ќе се соочат со обвиненија за убиство во врска со соборувањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ над Украина во...

Кој има интерес од нападите на танкерите во Оманскиот Залив?

За инцидентите, кои се случија во Оманскиот Залив и, за среќа, поминаа без жртви, Вашингтон веднаш го обвини Иран, без притоа да понуди некакви...

Започна реконструкцијата на стационарот „Вардариште“

Започнаа градежните активности за реконструкција на стационарот „Вардариште“. Како што информираат од градот Скопје, на два објекта во стационарот е почната демонтажа на веќе...

По спорот со Грција, пред Македонија и кипарското прашање?

По отворените закани за евентуална можност од ново вето од страна на Кипар кон земјите-аспиранти, кое е актуелно во јавноста, експертите се согласни дека...