-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 10:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24661)

Ќе се отвори био-фотоизложбата „Урбани безрбетници“

Изложбата на биофотографии на темата „Урбани безрбетници“, во организација на истражувачкото друштво на студенти биолози, во соработка со Институтот за комуникациски студии, ќе биде...

„Обој го умот“ со новата колекција на Тошева

Дизајнерката Ирина Тошева ја претстави летната колекција „Иуноја“, преку артистички едиторијал со моќна порака „Обој го умот“. Колекцијата е инспирирана од важноста на менталното...

Денис Јагџи ја фотографира урбаната скопска архитектура

Изложбата „Портретот на градот“, дипломски труд на младиот Денис Јагџи, ќе биде отворена вечерва, со почеток во 20 часот, во националната галерија „Мала станица“....

Во „Мрачниот феникс“ сакав да создадам лик во чии очи ќе...

Ексклузивно за „Нова Македонија“ интервју со Џесика Честејн Џесика Честејн е една од најталентираните актерки во денешната кинематографија. Како дел од филмовите како „Тајна операција-00:30“,...

Седумте придобивки од лимоновиот сок

Лимоновиот сок, односно исцеден лимон измешан со вода, во последно време станува сѐ попопуларен. Низ светот се служи во рестораните, а некои луѓе денот...

Цените на енергентите ги поскапеа земјоделските производи

Најголем пораст на производствените трошоци во земјоделството Државниот завод за статистика регистрирал кај средствата наменети за енергијата, горивата и мазивата, чија потрошувачка пораснала за...

Во Скопје ќе се дискутира за нееднаквоста меѓу граѓаните

Постепена стагнација, односно намалување на степенот на нееднаквоста меѓу граѓаните во Македонија, покажуваат најновите анализи, соопшти гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска на вчерашната...

Пентагон испраќа нови илјада војници на Блискиот Исток

САД ќе испратат дополнителни 1.000 војници на Блискиот Исток како одговор на непријателското однесување и нивните сојузнички групи, порача американскиот секретар за одбрана Петри...

ФЕНИ од Кавадарци – еден од најпрофитабилните во Европа!

(повод: написот „Изградбата на ФЕНИ беше голем апсурд!“ од г. Коста Стоименовски) Јас сум редовен читател на вашиот ценет весник од ослободувањето (со мојот татко)...