Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24659)

Јас сум режисер на својот животен филм

Коста Петров, писател и пиар-менаџер Ако работиш макотрпно на својот успех, ќе сфатиш дека сѐ што ти се случило е заслужено, вели Коста Петров Коста Петров...

Промоција на книги на Стојчевски, Пренџова и на Марковски

Во „Салон 19:19“ на Културно-информативен центар - Скопје утре ќе се одржи промоција на книгите: „Болката на јаболкото“ од Санде Стојчевски, „Мини прирачник за...

Филхармонијата со два концерта на отворено

И годинава, следејќи ја традицијата, на крајот од сезоната Македонската филхармонија излегува надвор од институцијата, надвор од стандардната концертна практика. На 23 и на 29...

„Бакхи – краток преглед на распадот“ најдобра претстава на „Војдан Чернодрински“

Годинава фестивалот, кој се одржуваше под мотото „Ова е наше време, време за театар“, понуди и придружна програма, како и промоции на театарска и...

Бев и сѐ уште сум воодушевен од повисоките ангелски чинови

Ретроспектива на Глигор Стефанов наскоро во МСУ Сламата и другите природни материјали (памук, сено, прачки од винова лоза) што ги користам се физички масивни, тешки...

Мрзливи политичари прават недовршени држави

Косово „Србија и Косово – две недовршени држави 20 години по војната“ е насловот на трибината што беше организирана минатата недела во Берлин. Валтер Кауфман,...

Заминуваат во странство за да се раздолжат дома

Хрватска Околу 270.000 хрватски граѓани во Хрватска имаат блокирани банкарски сметки, вели статистиката на државната Финансиска агенција (ФИНА). Минатата година бројот на блокирани граѓани изнесуваше...

ММФ: Инфраструктурата и невработеноста најголем проблем на Западен Балкан

Недостигот од капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, порача високиот регионален претставник на Меѓународниот монетарен фонд за Централна...

Поврат на ДДВ – тешкотија или придобивка

Оваа реформа ќе зависи од технологијата што ќе се избере од страна на Министерството за финансии, затоа што ефектот ќе биде минорен ако постапката...