Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24658)

Може ли некој да го запре Борис Џонсон?

Брегзит кон крајот на октомври, порача Борис Џонсон - поранешниот шеф на британската дипломатија и бивш градоначалник на Лондон, кој се вклучи во трката...

Може ли да заживеат запуштените деловни простори

Трговски центри со затворени дуќани - дел се и сопственост на општините Малите шопинг-центри по населбите беа градени некаде во деведесеттите години, кога дуќаните беа...

Задушницата е за починатите, Духовден е роденденот на црквата

Граѓаните честопати ги изедначуваат празниците Задушница и Духовден, кои овој викенд ќе се одбележуваат меѓу православните христијани, како денови на еден ист празник посветен...

Од Берлин стигна само ново ветување

ШТО ДОНЕСЕ СРЕДБАТА МЕРКЕЛ - ЗАЕВ Според перцепцијата на премиерот Заев, тој добил ветување дека Бундестагот во септември ќе даде зелено светло за почеток на...

Креираат проблем за потоа херојски да го решат

ЕУ го практикува добро познатиот РЕЦЕПТ (1) Политичките истражувања и студии говорат дека лицемерството во намерите на големите сили кон остварувањето на нивните скриени цели...

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

На Копа Америка од 1993 година играат по две селекции што не се од Јужна Америка, на првенството од сабота тоа ќе бидат Катар...

„Мајкрософт“ ја откри следната генерација на конзоли

Со новите верзии на „Плејстејшн“ и на „Икс бокс“ ветуваат дека ќе ги повлечат екраните за вчитување „Мајкрософт“ го откри својот нов „Икс бокс“, со...

В недела „Јунски коњички турнир“ и првенство на Македонија

Коњичкиот клуб „Процес“ од Скопје, на мањежот на клубот во населбата Маџари во Скопје, в недела (10 часот) ќе ги одржи „Јунски коњички турнир“...

Македонија го визира шестото учество на ЕП

За перфектна завршница и обезбедување на првата позиција во групата која носи поволна позиција во ждрепката за ЕП, недостига уште победа во последниот дуел...

Зошто клупската стратегија на Металург е и национална

Богатството на човечките ресурси и концептот за просперитет на нашиот спорт број 1 Трендот на премрежињата кај нас, кој силно се рефлектира и на спортските...