20 C
Skopje
21.10.2020 - 17:57

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24658)

„Спасителот на светот“ на јахтата на судискиот престолонаследник

Светот е сцена Лоцирано делото на Леонардо платено 450 милиони долари Сликата на Леонардо да Винчи „Спасителот на светот“, која на аукција беше продадена по рекордна...

Медицинските сестри бараат две минимални плати

Бугарија Медицинските сестри кои се вработени во регионалната болница во Видин вчера организираа едночасовен прекин на работата во знак на незадоволство од кризата во здравствениот...

Маскирани напаѓачи избркале сезонски работник

Хрватска Сезонски работник од Требиње, кој работел како келнер во еден ресторан во Дубровник, бил нападнат од група момчиња кои му дале рок од 24...

Жените им се препуштени на високоризичните мажи

Само последните неколку недели во Србија, во случаите на семејно насилство, настрадале пет жени Србија Од почетокот на годината, во Србија, во случаите на семејно насилство,...

По повод навредата на верските чувства на христијаните од страна на...

Живеејќи под постојан стрес и притисок врз неговиот дух, современиот човек, тешко и безуспешно го определува своето место во новата епоха. Од едната страна...

Крлежите демнат од секоја грмушка

Наездата од крлежи во шумите и ливадите поради топлото и влажно време, не претставува голема опасност за човекот, доколку крлежот не е заразен со...

Започна пробниот попис

Во 13 општини низ земјава започна пробното попишување, информираа од Државниот завод за статистика, иако власта и опозицијата сѐ уште не го усогласија закон...

Возот кон Солун ќе вози со автобус

Викендов треба да биде пуштена сезонската железничка линија Белград - Скопје - Солун, која беше најавена како добра можност туристите со воз да патуваат...

Москва и Пекинг со одговор на новата американска стратегија

Кинеското привлекување на Русија на своја страна во „големата геополитичка игра“ е еден од најважните надворешнополитички успеси на Кина воопшто и, спротивно, едно од...

Дигитална студена војна

Натпреварот во развојот на вештачката интелигенција се води во триаголникот Кина-САД-Русија. Кина е насочена кон американската дигитална мрежа, на опциите за контрола или дури...