Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24657)

Русија го засилува присуството во Африка?

Една од целите на Москва е „протерување“ на САД и на бившите колонијални сили Британија и Франција од регионот, пишува британски „Гардијан“, повикувајќи се...

Почнуваат летните лудории во аквапаркот

Аквапаркот, кој е во состав на СЦ „Борис Трајковски“, утре официјално ќе ја почне новата летна сезона. Отворањето е закажано за 10 часот, од...

На која адреса е упатен „аберот“ од Турција

Најавата за дуелот на ракометните репрезентации што е повеќе од објава Македонската ракометна репрезентација вчера во Ескишехир, против домашната Турција го одигра претпоследниот натпревар од...

Шахтите без капаци – опасност на улиците

Од „Водовод и канализација“ велат дека имаат голем број поплаки од граѓаните поради шахти без капаци и сливници без решетки, но во изминатава година...

Перманентна хипокризија на меѓународната заедница спрема Западен Балкан

Впечатокот во македонската јавност, додека се очекува (и одложува) исполнувањето на ветувањето од европските лидери, е дека ЕУ повторно дрибла со нови изговори, со...

Квалификациите веќе почнаа да ѝ ги „мешаат картите“ на Лигата на...

По четири кола речиси сите од лигата А од Лигата на нациите (ЛН) се во игра и за директен пласман на ЕП, слично е...

Градот ќе субвенционира занаетчии од Старата чаршија

Градот Скопје ќе ги субвенционира занаетчиите од Старата скопска чаршија за набавка на потребните алати и репроматеријали, за да се спасат занаетите што се...

МЗТ Скопје е на чекор до седмата титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје се на чекор до освојување на седмата првенствена титула, откако на гостински терен, во СЦ „Борис Трајковски“ вторпат во плејофот...

Горјачкина супериорно се ближи до мечот за светската титула

Младата 20-годишна Русинка, Александра Горјачкина (2.522 рејтинг-поени), го задржа убедливото водство и по 9-то коло на Турнирот на кандидатките за предизвикувачка на светската првенка....