12.9 C
Skopje
17.10.2021 - 19:29

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24657)

Раѓање на парламентот

Даниел Грос Изборите за Европарламентот порано беа здодевна работа, заборавени од гласачите и едвај забележани од медиумите. Но изминатите избори, што беа одржани во последниот...

САД бараат сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина

Косово Белата куќа ги повика Белград и Приштина да ја остават настрана екстремистичката реторика и да работат на договор што се фокусира на заемно признавање. -...

Мета со консултации бара спас од импичмент

Албанија Албанскиот претседател Илир Мета за вчера попладне го најави почетокот на консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според...

Манастирот „Острог“ станува сопственост на државата?

Црна Гора Владата на Црна Гора предложи закон според кој сите верски објекти што биле имот на државата пред 1918 г., а кои подоцна не...

Фирмите не ја користат доволно арбитражата за решавање на спорови

Ограничувањето на висината на судските такси е една од причините поради кои компаниите недоволно користат арбитража за решавање на спорови, сметаат од Сојузот на...

Различни толкувања за стапката на невработеност

Како намалувањето на невработеноста, иако бавно, воопшто е можно кога немаше пораст на економијата во последниве години, а првиот поголем раст на БДП е...

Брисел „не разликува“ датум од членство

Додека македонскиот политички врв лобира во ЕУ за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ уште овој месец, во јавноста сѐ погласни се...

Верските права и чувства помеѓу навреда и слобода на изразување

По острите реакции за уметничкиот перформанс на ЛГБТ-заедницата, кој од претставниците на МПЦ-ОА и од голем број граѓани беше протолкуван како исмејување на христијанската...

ФОТОВЕСТ

Десетици лица се ранети во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Хонгконг. Повеќе илјади демонстранти излегоа на улиците за да протестираат против контроверзниот закон...

Трамп: Иран сега ги почитува САД поради мојата политика

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека Иран го сменил своето однесување како резултат на неговите санкции и повлекувањето на САД од нуклеарниот договор. - Техеран...