Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24656)

Предоцна е да се избегне студена војна помеѓу САД и Кина?

Предводен од претседателот Доналд Трамп, Вашингтон бргу и одлучно се врти против втората светска суперсила. Тоа би можело да биде катастрофално, оценува професорот по...

Социјалната платформа „СинАтина“ презентирана во Скопје

„Добри градски практики“ е насловена првата презентација во Скопје, на која беа изложени резултатите и успехот на иновативната социјална платформа „СинАтина“. Оваа акција е...

Општината Аеродром санира дупки на улиците

Општината Аеродром изминатиов период санираше дупки на улиците, кои се под нејзина надлежност. Работите запреа во изминатиов дождлив период, а сега откако се подобрија...

Празни хидранти и влезови полни со мебел

При интервенциите пожарникарите наидуваат на многубројни пречки Во пожарот во Кисела Вода беше спречена поголема трагедија, беа спасени деца и стари луѓе во непристапната зграда...

Европа и Балканот во трка по странски воени бази

Меѓу земјите од регионот, но и пошироко, постои интересен феномен на меѓусебна трка и дипломатско лобирање за отворање странска воена база на територијата на...

Проширувањето на слеп колосек

НАЈНОВ ДОКУМЕНТ ЗА ИДНАТА ПЕТГОДИШНА СТРАТЕГИЈА НА ЕУ Додека македонските граѓани од ЕУ очекуваат датум за почеток на преговори со Унијата следниот месец, со оглед...

Десетте величествени намирници за појадок

Појадокот е еден од најважните оброци во денот. Не е залудна поговорката „појадокот изеди го сам, ручекот подели го со пријателот, а вечерата остави...

По убедливиот пораз мешаница во групата

Македонија загуби од Австрија со 1-4. Во групата Г убедливо води Полска, а Израел, Австрија, Словенија и Македонија од второто до петтото место сега...

Бразил досега славел секогаш кога бил домаќин на Копа Америка

В сабота во Сао Паоло почнува 46-то првенство на Јужна Америка, а титулата ја брани Чиле По 30 години, Бразил одново (петти пат вкупно) ќе...