9.8 C
Skopje
17.10.2021 - 0:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24655)

Нови регистарски таблички од крајот на неделава

Токму македонските автомобили на чии регистарски таблички стоеше кодот МК беа најчеста цел на насилници во Грција, па неретко граѓаните се враќаа со изгребани...

На Европа ѝ се заканува нова мигрантска криза?

Поради поволните временски услови на морето, илјадници лица се подготвуваат да ја напуштат Либија во која се води војна и бидејќи нема спасувачки бродови,...

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

ШТО ПРЕДВИДУВААТ СТАНДАРДИТЕ НА ЕУРОСТАТ ВО ПРЕСРЕТ НА ПОПИСОТ Зашто според стандардите на Еуростат, секој што повеќе од 12 месеци престојува во друга земја влегува...

Отворен нов парк зад националната филхармонија

Официјално е отворен „Ибни Пајко“, новиот парк зад националната филхармонија. Се протега на површина од околу 11.000 квадратни метри, а беше подигнат на поранешниот...

Нова тура партиски прозивки околу пописот

За да се отстранат сите сомнежи и недоумици во јавноста во однос на примената на законот и спроведувањето на постапката за попишување, односно можноста...

Премногу ѓубре, а малку култура и чистачи

Лошо одржување на хигиената во метрополата Наместо цвеќиња, во парковите има расфрлано ѓубре, а хартиите и амбалажата се дел од декорот околу клупите во парковите....

Македонија една да е

РЕФОРМА ВО НАЈАВА ЗА СЛЕДНИТЕ РЕДОВНИ ИЗБОРИ Со реформа на изборниот модел и со воведување на моделот со кој Македонија би била една изборна единица...

Сантос: Пет години сме речиси неуништливо семејство

Португалија победи во Лигата на нациите и тоа е втор голем европски трофеј за таа земја, која е актуелен континентален шампион од ЕП 2016....

Надал го надмина гранслем-рекордот на Корт

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал (34) триумфира на годинашниот гранслем-турнир Ролан Гарос, победувајќи го во големото финале Австриецот Доминик Тим со 6-3, 5-7, 6-1, 6-1....