14.8 C
Skopje
21.9.2021 - 4:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24655)

Проекција на „8 минути и 19 секунди“

Со проекција на бугарскиот омнибус-филм „8 минути и 19 секунди“, чии режисери се: Петaр Валчанов, Љубомир Младенов, Теодор Ушев, Надежда Косева, Владимир Љуцканов и...

Промоција на „Помеѓу“ од Бактијаревиќ

„Помеѓу“ е насловот на првата книга на младата поетеса од Ниш, Валентина Бактијаревиќ, која утревечер ќе биде промовирана во Младинскиот културен центар со почеток...

„Петрунија“ на седум фестивали, од Словенија до Израел

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот. Откако беше проследен со одлични критики и оцени...

Пасивното Мариово пишува есеј за убавина

#РаскажиНиЗаМакедонија Прилепско Мариово Висорамнинската поставеност на областа, карактеристичните варовнички карпи, античките патишта, останките од античките градови, највисокиот кањон во Македонија, а како што велат Мариовци поголем...

Објавени имињата на највлијателните уметници во 2019 г.

Годинашните кандидати за „Тарнер“ нудат дела што поставуваат предизвикувачки и проблематични прашања, а критиката се надева дека тие ќе ја спасат наградата од „сите...

Клинтон бомбардирањето од НАТО ќе го одбележи во Приштина

Србија Поранешниот американски претседател Бил Клинтон и шефот на дипломатијата Медлин Олбрајт утре ќе присуствуваат на 20-годишнината од влегувањето на НАТО-трупите на Косово. Клинтон и...

Распишан тендерот за фотоволтаици на државно земјиште

Основен план, еколошки елаборат и стотици илјади евра се потребни за да се изгради фотоволтаична централа од еден мегават на државно земјиште. Сите кои...

Со реален приказ до сместување поголем број туристи

Иако кај нас доминираат хотели со четири ѕвезди, сепак, тоа не значи дека услугата не е задоволувачка. Напротив, помалку хотели се со пет ѕвезди,...

Битолчани и леринчани заеднички ќе се справуваат со природните непогоди

Двата соседни града од Македонија и од Грција, Битола и Лерин, заедно ќе се грижат за заштита и справување со природните непогоди и катастрофи,...