23.8 C
Skopje
17.9.2021 - 23:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24653)

Гатри, Сигер и Марфи – рок-трубадури на протестот

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ За рок-музиката, нејзината историја и воопшто за смислата на оваа музика се напишани многу студии, анализи...

Фотографии што го откриваат поривот за вистината

Соња Ставрова неодамна ја имаше својата прва самостојна изложба со наслов „Цензура“, која е дел од нејзиниот магистерски труд што се занимава со човековото...

Заробено авторство и еден позитивен пример

Рецентна уметност Во сета летаргична и скромна слика на општествена ангажираност, доминантна на актуелната ликовна сцена, Искра Димитрова со својот нов проект „@Траги“, изложен во...

„Виолин-фест“ во Филхармонија

На 12 јуни, со почеток во 20 часот, во камерната сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи седмиот во низа концерт на млади виолинисти...

„Езерска“ од Лазаров објавена во Белград

Белградскиот издавач „Архипелаг“ ја објави најновата книга на македонскиот поет Ристо Лазаров во превод на српски јазик. Поговор на белградското издание, кое доаѓа само...

Изложбата „Пејзажни знаци“ во Прилеп

„Пејзажни знаци“ е тематската изложба од Давид Атанасоски, отворена во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. - Пејзажните знаци низ математиката, геометријата и...

Работилница на Џијан Емин на темата „Музиката денес“

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“, на 11 јуни, со почеток од 18.30 часот, во катедралната црква „Св. Софија“, ќе се одржи работилница на...

Туристичкиот брод што ја прелеа венециската чаша

Туристичкиот брод „Опера“, кој на 2 јуни изгуби контрола во близина на центарот на Венеција, стана сензационална вест која го обиколи светот, а би...

Затворени четири приватни клиники во Приштина

Косово Поради сомневање за илегална трговија со човечки органи, здравствената инспекција на Косово привремено затвори четири приштински болници, а против 17 здравствени работници и лица...

ХДЗ во расчекор меѓу десницата и политичкиот центар

Хрватска Во врвот на партијата се разгледуваат различни сценарија за идните настапи по неуспехот на европските избори Веројатноста за одржување предвремени избори во Хрватска во октомври...