Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24652)

Мет Дејмон и Кристијан Бејл пеколна двојка во филмот „Форд против...

Во новиот филмски предизвик „Форд против Ферари“, за кој деновиве беше објавен трејлер, Мет Дејмон и Кристијан Бејл кај гледачите ќе ја разбудат потребата...

Семјуел Л. Џексон се враќа како харизматичниот детектив Шафт

Три генерации на семејството Шафт ќе се здружат во новата акциона комедија „Шафт“, со Семјуел Л. Џексон во главната улога. Во филмот, славниот харизматичен...

Три експлозии на снимањето на новиот филм за Џејмс Бонд

Три силни експлозии одекнаа деновиве за време на снимањето на новиот филм за тајниот агент Џејмс Бонд, при што беа повредени неколку члена на...

Серијата на ХБО направи вистински туристички бум во Чернобил

Успехот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, го зголеми бројот на туристи кои...

Фатумата Дијавара – глас што шепоти и гали, но и грми...

„Оф-фест 2019“ „Не пеј само за да пееш, пеј за да ги смениш работите, за да го направиш светот поубав“ е мотото на извонредната пејачка...

Почнува „Чернодрински“ под мотото „Време за театар“

Под мотото „Ова е наше време: Време за театар“, вечерва, од 19.30 часот, во Прилеп, почнува 54-от театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој ќе трае...

Градот на Пенушлиски во „Акантус“

„Градот“ е насловот на новата изложба на графики од познатиот Илија Пенушлиски, која ќе биде отворена вечерва во галеријата „Акантус“, од 19 часот. Изложбата...

Нашата Румена Бужаровска во друштво на легендата Мишел Уелбек

Исклучително баран, но не и секогаш расположен за гостувања, славниот Уелбек ја прифати поканата да биде гостин на фестивалот „Крокодил“ во Белград. За нас...

Рама се фати за метла во албанската дипломатска мрежа

Албанија Повеќе од 50 албански дипломати ќе бидат повлечени, додека 80 отсто од албанските конзулати во светот ќе бидат реструктурирани. Оваа реформа во албанската дипломатија,...

За репрезентацијата следуваат мечеви со повеќекратно значење

Македонија со победи над Турција и над Грција ќе се пласира на ЕП 2020 како прва во групата, ќе влезе во вториот барабан, со...