-4.7 C
Skopje
18.1.2021 - 21:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24651)

Тандем наставници, ученички парламент, настава дома…

Новината за тандем наставници по физичко образование што ја најави министерот Адеми, следува по пишувањата на „Нова Македонија“ дека е потребно вакво нешто за...

Македонската автокефалност меѓу националниот интерес и државата

Многу важна улога за интернационализирањето на прашањето за признавање на црквата има и актуелната политика на Владата, особено препознавањето на тоа од страна на...

Прихранување на рибите

Основната идеја на сето ова е токму на одбраниот простор да има што повеќе риби, нивна поголема активност во водата и, секако, притоа да...

Работнички и МЗТ Скопје деветти пат ќе играат меѓусебе за титулата

Кошаркарите на Работнички и на МЗТ Скопје годинава деветти пат меѓусебе ќе играат во финалето на плејофот на првенството на Македонија. Тоа е епилог...

Селекторот ќе проверува и млади одбојкари пред дебито на ЕП

Сакаме да провериме некои од помладите одбојкари за да видиме со каков потенцијал располагаат и колку ќе можеме да сметаме на нив, вели селекторот...

Ракометната академија Металург ги доби новите шампиони

Повеќе од 20 екипи од осум града во Македонија беа дел од завршниот турнир во 13-та сезона на мини-лигата во која викендов продефилираа повеќе...

Почнува осмото СП за жени, првпат и со технологијата ВАР

Во Франција од утре ќе играат сите четири досегашни прваци, САД (актуелен првак, три титули), Германија (две), Норвешка и Јапонија (по една), како и сите...

Македонија комплетна против фаворитот Полска

Во третиот квалификациски натпревар за ЕП 2020 утре (20.45 ч.) Македонија ја пречекува Полска, со серија од шест победи во низа дома (пет официјални,...

Про­фе­си­о­нал­ни ре­жим­ски заробеници

Со долж­на по­чит кон на­ви­сти­на ма­ло­број­ни­те иск­лу­чо­ци, оп­штес­тве­ни­от ам­би­ент во зем­ја­ва на­про­сто буи од ор­га­низ­ми, кои мо­жат да пре­жи­ву­ва­ат са­мо до­кол­ку се под ди­рект­на...

Вардар ја гаси жедта за успех, втор пат

Во нација жедна за успех, не само во спортот туку во кое било поле, Вардар ја гаси жедта за успех. Прво место е велеуспех,...