Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24651)

Возачите во долги колони поради словенечко-хрватската „камионска војна“

Хрватска го затвори преминот Мурско Средишче за да ги спречи камионите да влегуваат во ова место, а Словенија возврати со затворање на помалите гранични премини...

Пуштен во сообраќај автопатот Миладиновци – Штип

По голем број одложувања, автопатот Миладиновци - Штип од вчера е пуштен во сообраќај во двата правца, и од Скопје до Штип ќе се...

Електромобили – чувари или загадувачи на природата?

Додека во Македонија се истакна само фактот дека електричните возила трошат електрична енергија добиена од електричната мрежа, без притоа да се прецизира дали струјата...

Браво, Солана!

Хавиер филозофира. Солана си го бара одразот во огледалото на стварноста. Хавиер и Солана копнеат по јаснотијата. Кога ќе се соединат, Хавиер Солана станува...

Европа на утрешнината

Секои пет години, Европската Унија вежбa самосвест. Изборите за Европскиот парламент ни дозволуваат да се погледнеме себеси во огледало и да го анализираме текот...

Нуклеарниот бомбардер „Б-52“ над Македонија

Во функција на најголемата и најсложена воена вежба, која започна вчера на полигонот Криволак и ќе трае до 9 јули, земјава ќе ја надлета...

Брзи, бесни и без возачка дозвола

Во Скопје по градските сообраќајници се вози со преголема брзина, многу поголема од дозволеното. Но исто така зад воланот седнуваат и многу возачи, кои...

Намален бројот на тешки кражби

Претходната година во скопскиот регион се регистрирани околу 12.079 кривични дела, а најактивни меѓу криминалците биле крадците, кои направиле 6.255 тешки кражби во Скопје....