Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24650)

Повеќето од наставниците се оценети со тројка

Просечната оценка за исполнување на работните обврски на наставниците и стручните соработници е 3,4. За остварување на образовните цели, училиштата се недоволно опремени со...

Кина е подготвена да оди докрај во трговската војна со САД

Кина е подготвена докрај да оди во трговската војна против САД. Таков заклучок, според „Геополитика“, би можело да се извлече од новообјавениот официјален документ...

Големо партнерство, масовни протести и бебето Трамп

Додека властите ги нагласуваа силните врски меѓу Британија и САД за време на посетата на американскиот претседател на Островот, илјадници демонстранти се собраа под...

Општината Центар започна акција за рециклирање на отпадното масло од домаќинствата

Општината Центар во соработка со компанијата за управување со отпадни масла и масти за јадење од растително потекло, „Суниленс“, започна акција за собирање на...

Дивите таксисти дивеат со цените

Најчесто оние од внатрешноста и туристите, но се случува и оние што живеат во градов да завршат во диво такси. Дури на крајот од...

Импресионирачки придобивки за здравјето што ги нуди зелката

Честопати зелката е зеленчук што е потценуван и не е толку обожаван во исхраната. Сепак, таа има огромна богата нутритивна понуда за здравјето. Таа...

Кој е оптималниот број за владиниот тим

Според експертите по административно право и јавна администрација, оптималниот број на министерства за димензионираноста на македонската држава е 11, наспроти сегашните 16 министерства. Пред...

Завршница на Лигата на нациите, Португалија фаворит

Во полуфиналните мечеви играат Португалија - Швајцарија и Холандија - Англија Од денеска па до недела, Португалија, односно градовите Гимараеш и Порто, ќе биде домаќин...

Koи играчи статистички беа најдобри во Келн

Статистичките податоци од чип-технологијата, која на годинашниот фајналфор во Келн беше инсталирана во дресовите на играчите и во топките со кои се играа мечевите....