7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 4:49

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24649)

НАТО развива квантна технологија за побезбеден сајбер-простор

Има ли македонската армија капацитет и ресурси да се носи со сите стандарди во одбраната, кои ги наложува НАТО, во моментите кога како држава...

Од 15 јуни се враќаат возовите за Солун и за Белград

Од „Железници“ информираат дека сезонава се воведуваат повратни карти по атрактивни цени. Попустите за билетот со воз се однесуваат за групни патувања меѓу Скопје...

Прилепското ОУ „Гоце Делчев“ соработува со училишта од цела Европа

ОУ „Гоце Делчев“ од Прилеп е дел од еразмус-програмата и периодов учествува во четири проекти, а еден од нив е „Љубовта е за сите“,...

Девет концерти во шест дена на 18-от „Оф-фест“

Фестивалот „Оф-фест“ годинава ќе се одржува во рекордни шест дена, од 3 до 8 јуни, и ќе понуди девет концерти и еден документарен филм,...

Македонски ученици победија на меѓународна манифестација во Србија

Деветтоодделенците Матеј Арсов и Андреј Басовски од Кочани го изработија училишното дигитално списание „Училишни новости“ и го освоија првото место на осмото издание на...

Изложба „Филмовите што ги сакавме (1947 – 1980)“

Изложбата на филмски плакати и рекламен филмски материјал со наслов „Филмовите што ги сакавме (1947 - 1980)“, изработена од Историскиот архив на Пожаревац, ќе...

Жени уметници од Македонија и од Велика Британија наскоро во МСУ

Поставката во Скопје ќе го затвори изложбениот циклус со презентација на 39 современи уметнички дела од 25 уметници, концептуализирани во три дела. Застапените уметници креираат...

Перформанс ја отвора манифестацијата „Година на есејот“

Раководителот на оваа манифестација, писателот Разме Кумбароски, најавува дека манифестацијата ќе се одржува од денеска до 5 јуни, со учество на повеќе есеисти и...

Рама со кампања за локалните избори, Баша бојкотира

Албанија Владејачката социјалистичка партија на премиерот Еди Рама, која ја предводи изборната коалиција „Алијанса за европска Албанија“, официјално ја почнa изборната кампања за локалните избори...

Сараевски таксист исфрлил патничка со аутистично дете

Босна и Херцеговина Објавата на социјалните мрежи на една мајка од Сараево, која ја раскажува случката со таксист што не сакал да ги вози неа...