Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24647)

Кит Харингтон од „Игри на престолот“ на рехабилитација

Кит Харингтон (32), еден од главните глумци на серијалот „Игри на престолот“, доброволно отишол во клиника за ментално здравје, каде што се лекува од...

Полициски специјалци ги спасуваа заглавените на жичница

На падините на Средно Водно, вчера, преку две показни вежби беше презентирана подготвеноста на полициските служби за спасувачки операции. Во конкретниот случај, како што...

Вања Николовски-Ѓумар стана музички директор на „Чендлер симфони“ во Аризона

Тој својата активност ќе ја започне во новата сезона 2019/2020, а првиот концерт под негова диригентска палка ќе се одржи на 6 септември, во...

Сивата економија меѓу клучните забелешки

Нашата држава е умерено подготвена со реформата на својата јавна администрација. Направен е добар напредок, особено со спроведувањето на стратегиската рамка за реформа на...

Како војните на Балканот засекогаш ја сменија американската воена авијација

Пред цели две декади, на 24 март 1999 година, во непосредното соседство на Македонија, зад нејзината северна граница, започна една од позначајните воздухопловни операции...

Старо-нови бетонски постаменти со уметнички дух

Во центарот на Скопје, наспроти седиштето на Тутунска банка, се појавија вертикални бетонски плочи со уметнички изрази. Домашните стрит-артисти, помогнати од Младинскиот културен центар,...

Фонтаните пак зажубореа

Плoмбиpaњeтo на површинската фонтана прскалка беше дел од бeзбeднocниoт протокол за папата. Сега прво ќе се иcчиcти од песокот, а потоа треба да се...

ЕУ е растргната помеѓу САД и Кина во трговската војна

Европската Унија, најголемиот трговски блок и најважен трговски партнер и на Пекинг и на Вашингтон, се наоѓа во екстремно непријатна позиција, во која од...