8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 9:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24647)

Аргентинскиот филм „Обвинета“ пристигнува во кината

Аргентинскиот трилер „Обвинета“, наскоро пристигнува во киносалите низ светот. Ова остварување беше прикажано на филмските фестивали во Торонто, Венеција и во Белград, каде што...

Гана го разбранува уметничкото „бело море“ во Венеција

Во заоблени галерии дизајнирани од Дејвид Аџаје, уметниците цврсто ја поставија Африка на мапата на Биеналето во Венеција, каде што европските држави секогаш биле...

Објавен трејлерот за документарецот за Леонард Коен

Романтичната врска на легендарниот кантавтор Леонард Коен и Мериен Ихлен е тема на новиот документарен филм „Мериен и Леонард: Зборови на љубовта“, што треба...

„Рокетмен“ – филм за Елтон Џон

„Рокетмен“ е епска музичка фантазија и неверојатна приказна за периодот кога Елтон Џон се пробивал кон врвот. Филмот ги следи фантастичното патување и трансформацијата...

Србија ќе отвора културен центар во Москва

Руската влада го одобрила договорот за отворање на културен центар на Србија во Москва, чија основна задача, како што пренесе белградски „Данас“, треба да...

„Храбро срце“: Секој човек умира, но секој не живее

Во мај 1995 година е објавен еден од најдобрите историски филмови на сите времиња, „Брејвхарт“ или „Храбро срце“. Жанр: биографија, драма, историски филм Режија: Мел Гибсон Сценарио:...

Велешкиот театар со „Црвенкапа“ во Прилеп

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес денеска, во народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, со почеток во 19 часот, ќе го отвори театарскиот фестивал за...

Повредениот руски дипломат префрлен во Белград

Рускиот истражен комитет поведе предистражна постапка во врска со нападот врз руски државјанин во завчерашната акција во Косово. Михаил Красношченков е вработен во Обединетите...

Петиција за забрана на мали хидроцентрали

Невладината организација „Грин хоум“ поднесе петиција до Собранието на Црна Гора за прогласување мораториум за изградба на мали хидроцентрали, а сите договори за концесија...

Европските избори ја разнишаа позицијата на Борисов

ГЕРБ освои едно пратеничко место повеќе од својот најголем конкурент Централната изборна комисија на Бугарија ја објави конечната распределба на 17 мандати во новиот состав...